Para Piyasaları

Analistler kriptoların devlerinde kritik seviyeleri açıkladı! BTC, ETH ve XRP’de neler oluyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hafta başında gelen yükseliş dalgasında hızlı bir ivme yakaladı ve bu da piyasada son dönemlerde LUNA üzerinde yoğunlaşan ilginin dağılmasını sağladı. Bitcoin fiyatı geçtiğimiz hafta gelen düşüşlerle birlikte bir kez daha 19 bin dolar seviyesinin altına sarkmış ve piyasada panik havasının oluşmasına neden olmuştu. Gelen bu düşüşlerin ardından toparlanma gösteren ve üst üste 3. haftaya da yükselişle başlayan Bitcoin, böylece altcoinler genelinde de yükseliş hareketlerinin öne çıkmasını sağladı.

Bitcoin ile birlikte gelen yükseliş dalgasından payını alan Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) da yükselişler elde etti ve toparlanmalar görüldü. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda yükselişlerini artırmayı başaran LUNA %350’den fazla değer artışı yakalamıştı ve ilginin yeni haftada dağılmaya başladığı görülüyor. Analistler, Bitcoin’de görülen yükselişlerden payını alan altcoinlerde, başta XRP ve ETH olmak üzere şimdi yeni yönlü bir önyargı oluşturmak üzere konsolidasyon sürecinin başladığını ifade ediyor.

BITCOIN (BTC)

Bitcoin, analistlere göre yükseliş dalgasından önce 20 bin 690 dolar ve 21 bin 875 dolar hedeflerini etiketlemişti. Bu hareketlerin ana tetikleyicisi olarak da 19 bin 410 dolardaki desteğin altında kalan satış taraflı likiditenin süpürülmesi ele alındı. Bitcoin 22 bin dolar seviyelerinde seyrederken, yatırımcıların 22 bin 850 dolardan 23 bin dolar seviyesine uzanan direnç bölgesine ve 23 bin 160 dolardan Adil Değer Boşluğu (FVG) bölgesine doğru yaşanabilecek olan dengesiz fiyat hareketlerine dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor. Analistler, bu seviyelere geri dönüşlerde yerel bir tepe oluşturulabileceğini ifade ediyor.

ETHEREUM (ETH)

Bitcoin’deki yükselişlerden tam olarak beklendiği kadar olmasa da belli oranlarda payını almayı başaran Ethereum (ETH), her ne kadar son 24 saatteki yükselişleri nispeten sınırlı tutmuş olsa da ETH fiyatı son 2 haftalık süreçte %25 oranda artış gösterdi. Avans, FVG olarak bilinen 1.820 dolar seviyesindeki dengesiz hareketleri tekrar test etme mücadelesi verirken, Ethereum’un 1.730 dolar seviyesindeki direnci bir desteğe çevirmek üzere itildiği ifade ediliyor. Analistlere göre satıcılar ETH’de kontrolü sağladıktan sonra ETH geri çekilme yaşadı ve 1.730 dolar bandını testi etti. Analistlere göre şimdi satıcılar fiyatı bu seviyenin de altına çekmeye çalışıyor.

Analistlere göre satıcılar başarılı olursa başka bir istikrarlı düşüş hareketliliği ortaya çıkabilir ve bu da 1.300 doların da altına bir sarkmayı tetikleyebilir. Bunun yanında yaklaşan Merge ve bu güncelleme ile görülebilecek volatilitenin, alış baskısı oluşturabileceği ve bununla birlikte ETH fiyatının da olası bir yükselişte 2.000 dolardaki kritik direnci test etmeye başlayabileceği ifade ediliyor.

RIPPLE (XRP)

Analistler, diğer yandan Ripple (XRP) değerlendirmelerinde ise son olarak görülen 29 Ağustos’tan bu yana elde edilen %16’lık yükselişi işaret ediyor. XRP bu süreçte 0,318 dolardan 0,360 dolara kadar yükseliş yakaladı. Analistler, bu fiyat hareketliliğinin tersine çevrilmesi halinde önce 0,340 doların, ardından 0,330 doların yeniden görülebileceğini, aksi durumda, yukarı yönlü olası bir kırılmada ise 0,380 doların direnç olarak öne çıkabileceğini ifade ediyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.