Analiz edildi, kritik seviyeler tek tek sıralandı! İşte günün uzman altın, dolar, Euro ve gümüş yorumları!

Para ve döviz piyasalarında yüksek tansiyon sürüyor! TL'nin negatif ayrıştığı yeni günde dolar, Euro, altın ve gümüş cephesinde önemli gelişmeler Tacirler Yatırım analistlerince yorumlandı. Günün altın, dolar, Euro ve gümüş uzman yorumlarını sizler için haberimizde derledik.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Analiz edildi, kritik seviyeler tek tek sıralandı! İşte günün uzman altın, dolar, Euro ve gümüş yorumları!
Para ve döviz piyasalarında yüksek tansiyon sürüyor! TL’nin negatif ayrıştığı yeni günde dolar, Euro, altın ve gümüş cephesinde önemli gelişmeler Tacirler Yatırım analistlerince yorumlandı. Günün altın, dolar, Euro ve gümüş uzman yorumlarını sizler için haberimizde derledik.
Gazete Banka - Enis Mutlu

Tacirler Yatırım 20 Ekim 2021 tarihli günlük bülteninde para ve emtia piyasalarını yorumladı! Dolar TL ve Euro dolar paritelerinin incelendiği bültende, ons altın ve gümüş analizlerine de yer verildi. Türk Lirası’nın negatif ayrışmasının korunduğu bugüne dair dolar, Euro, altın ve gümüş yorumlarını Gazete Banka olarak sizler için derledik.

TL DOLAR KARŞISINDA NEGATİF AYRIŞMAYA DEVAM EDİYOR!

Haftanın ilk işlem gününde, dolar endeksinde etkili olan görece sakin seyre rağmen, TL varlıklardaki negatif ayrışmanın etkisini sürdüğünü takip ettik. Dolar endeksi dün 93,87 – 94,17 seviyeleri arasında görece dar bir bantta işlem görmesinin ardından günü 93,92 seviyesinden yatay bir seyirle tamamladı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,6270 seviyesine kadar yükselerek son bir haftanın en yüksek seviyesine tırmanması sonrasında günü yüzde 1,5950 seviyesinden kapattı. GoÜ para birimlerinde dün zayıf bir seyir izlenirken, TL’nin dolar karşısında yüzde 0,8’lik değer kaybı ile en zayıf performans gösteren ikinci gelişen ülke para birimi olduğu takip edildi. Bununla birlikte USDTRY paritesi 9,34 seviyesi üzerini test ederek rekor tazeledi.

Türkiye 5 yıllık CDS primi 453,35 baz puana çıkarken, 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 20,03 seviyesinden günü tamamladı. USDTRY paritesi bugün Asya seansında yükselişini 9,37 seviyesi üzerine taşımasının ardından bu sabah saatlerinde 9,3550 seviyesinden işlem görüyor. Asya seansında satış baskılarına maruz kalan ve 93,70 seviyesine kadar inen dolar endeksi 93,73 seviyesinden işlem görürken, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 1,58 seviyesinde bulunuyor.

Bu sabah saatlerinde GoÜ para birimlerinde pozitif bir seyir ön plana çıkarken, Türk lirasının ise alt sıralarda yer almaya devam ettiği ve negatif ayrıştığı görülüyor. TL’deki negatif ayrışmanın devam etmesi durumunda USDTRY paritesinin 9 seviyesi üzerindeki hareketini koruması ve rekor seviyelere yakın bir seyir izlemeye devam etmesi söz konusu olabilir.

Kurda son dönemde artan volatilite nedeniyle teknik göstergelerin ve formasyonların sağlıklı sonuçlar üretemeyebileceğini, diğer yandan rekor yüksek seviyelerde bir hareket gördüğümüzden ötürü güçlü bir destek/direnç noktasının var olmadığını hatırlatmamızda fayda var. Bugün yurt içinde Hazine ihaleleri takip edilecek. Yurt dışında ise ABD Eylül Yapı Ruhsatları & Konut Başlangıçları verileri ile Fed üyelerinin açıklamaları takip edilecek.

EURO DOLAR PARİTESİ DİRENÇ TESTİNDE!

Yeni haftanın ilk işlem gününde, dolar endeksinde görülen görece sakin seyrin de etkisi ile birlikte, EURUSD paritesinde yükseliş eğilimi ön plandaydı. Gün içerisinde 1,1625 seviyesine kadar yükselen parite, günü 1,1614 seviyesinden yükselişle tamamladı. Bugün Asya seansına gelindiğinde ise dolar endeksinde 93,70 seviyesine doğru hızlanan düşüş hareketi paritenin 1,1650 seviyesi üzerini test etmesini sağladı.

Dolar endeksinde hızlanan düşüş hareketi ile birlikte Asya seansında 1,1657 seviyesini test eden EURUSD paritesi, bu sabah saatlerinde 1,1650 civarında hareket ediyor. Paritenin geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Eylül ayı başından bu yana sürdürdüğü düşüş kanalını yukarı yönlü kırması sonrasında kayıplarının bir kısmını telafi etme çabası içerisinde olabileceğini belirtmiş ve olası yükselişlerde 1,1650 direncini izleyeceğimiz ifade etmiştik. Bugün Asya seansında 1,1650 üzerini test eden paritede, bu seviye üzerinde bir tutunma olup olmayacağını izleyeceğiz, zira paritedeki yükseliş çabalarının istikrar kazanabilmesi açısından bir süredir aşılamayan bu direncin aşılması önem arz ediyor.

Paritenin 1,1650 seviyesi üzerinde tutunması durumunda yükseliş hareketinin devam etmesi beklenebilir. 1,1650 seviyesi üzerinde 1 1,1680 ve 1,17 dirençleri yer alıyor. Diğer yandan paritenin 1,1650 direncini aşmakta başarısız olması durumunda bir süredir öne çıkarmakta olduğumuz 1,15 – 1,1650 işlem aralığının etkili olmaya devam etmesi beklenebilir. Bu noktada, teknik göstergelerin dolar endeksindeki genel yükseliş eğiliminin korunduğunun ve mevcut geri çekilme hareketlerinin teknik düzeltme olarak sınırlı kalabileceğinin sinyalini verdiğini ifade etmemizde fayda var. Bugün yurt dışında ABD Eylül Yapı Ruhsatları & Konut Başlangıçları verileri ile Fed üyelerinin açıklamaları takip edilecek.

ONS ALTIN’DA MEVCUT YÜKSELİŞ SINIRLI MI KALACAK?

Ons altın yeni haftanın ilk işlem gününde görece yatay bir seyir izledi. Gün içerisinde 1760 – 1773 dolar seviyeleri arasında işlem gören ons altın, günü 1765,05 dolar seviyesinden yataya yakın bir düşüşle kapattı. Bugün Asya seansında dolar endeksinde görülen hızlı geri çekilme hareketi paraleline ons altında da yukarı yönlü bir eğilimin oluştuğu izleniyor.

Asya seansında 1775 dolar seviyesi üzerini test eden ons altın, bu sabah saatlerinde ise 1770 – 1775 dolar bandında işlem görüyor. Teknik görünüme baktığımızda, hatırlanacağı üzere ons altın geçtiğimiz hafta Cuma günkü kapanışı ile birlikte Eylül ayından bu yana sürdürdüğü yükseliş kanalını aşağı yönlü kırmıştı. Dünkü yatay seyrin ardından bu sabah saatlerinde ise Cuma günü kırılan kanala doğru bir yükseliş çabası görülüyor.

Teknik göstergeler ons altının kanal içerisine girememesi durumunda mevcut yükselişin sınırlı kalabileceğini ve eski kanal çizgisine denk gelen 1775 dolar seviyesinin direnç görevi görebileceğini işaret ediyor. Ons altının, göstergelerin işaret ettiği üzere 1775 dolra üzerinde tutunamaması durumunda yükselişlerin sınırlı kalması beklenebilir.

Bu senaryo altında kısa vadede Cuma günkü satış baskısının devam etmesini ve kısa vadede 1725 – 1775 dolar bandında bir seyir oluşmasını bekleyebiliriz. Diğer yandan, 1775 dolar seviyesinin yukarı yönlü kırılması durumunda ise geçtiğimiz hafta test edilen ancak yukarı yönlü kırılamayan 1800 dolar direncini takip edeceğiz. Bugün yurt dışında ABD Eylül Yapı Ruhsatları & Konut Başlangıçları verileri ile Fed üyelerinin açıklamaları takip edilecek.

GÜMÜŞ’TE 23.50 DOLAR ENGELİ!

Haftanın ilk işlem gününde 23 – 23,45 dolar seviyeleri arasında hareket eden gümüş fiyatları, günü 23,19 dolar seviyesinden sınırlı bir düşüşle tamamladı ve bir süredir yakından takip etmekte olduğumuz 23,50 dolar direnci altında kalmaya devam etti. Gümüş bu sabah saatlerinde 23,42 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Mayıs ayı ortasından bu yana bir düşüş kanalı içerisinde hareket etmekte olan gümüş fiyatları bir süredir kanalın üst çizgisi, yani kanal direnci yakınında seyrediyor. Sabah bültenlerimizde de sıklıkla altını çizdiğimiz üzere gümüş fiyatlarındaki yükselişlerin istikrar kazanması ve bir trende dönüşebilmesi için düşüş kanalının üst çizgisine denk gelen 23,50 dolar seviyesinin kırılması gerekiyor.

Gümüş fiyatları Cuma günü bu seviye üzerini (23,59 dolar) test etse de bu seviye altında bir günlük kapanış gerçekleştirdi ve kanalı yukarı yönlü kırma girişimi başarısız oldu. Hatırlanacağı üzere gümüş Perşembe günü de 23,51 dolar seviyesinden kapanmış, ancak yükseliş momentumunda bir hızlanma yaşanmamıştı. Kısacası düşüş kanalı halen daha yukarı yönlü kırılabilmiş değil.

Dolayısı ile gümüş fiyatlarının kanal sınırındaki, yani 23,50 dolar civarındaki hareketini izlemeye devam ediyoruz. Gümüşün kanal direncine denk gelen 23,50 dolar seviyesi üzerinde kalıcı bir yükseliş sergilemesi ve kanalı yukarı yönlü kırması durumunda yükseliş eğiliminin hız kazanması beklenebilir. Bu senaryo altında 23,50 dolar seviyesi üzerinde 23,80 dolar ve 24 dolar dirençleri yer alıyor. Ancak 23,50 dolar seviyesi üzerindeki hareketlerin kalıcı olamaması durumunda ise 21 – 23,50 dolar seviyeleri arasındaki hareketin devam etmesini bekleyebiliriz. Bugün yurt dışında ABD Eylül Yapı Ruhsatları & Konut Başlangıçları verileri ile Fed üyelerinin açıklamaları takip edilecek.

Gazete Banka

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN