Apple Card Piyasaya Sürülüyor! Son Güncellemeyle Birlikte Gelecek

Daha önce duyurusu yapılan Apple Card'ın bu yaz bitmeden piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yakın zamanda güncellenmesi beklenen iOS 12.4 sürümünde Apple Card desteği olduğu iddia edildi. Detaylar haberimizde...

0
85
Apple Card
Apple Card

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji şirketi Apple, bir süre önce kredi kartı çıkaracağını duyurmuştu. İlk etapta kendi çalışanlarını kapsayan testler gerçekleştiren şirketin, bazı işletim sistemlerinin geliştirici betalarında bulunan halka açık sürümlerinde Apple Card desteğini kullanacağı konuşulmaya başlandı.

Apple Card’ın önümüzdeki aylarda resmen piyasaya giriş yapması bekleniyor. Apple şirketinin yeni kredi kartının yakında güncellemesi beklenen iOS 12.4 sürümü ile uyumlu olacağı öngörülüyor. Ancak Apple kredi kartının piyasaya tam olarak hangi tarihte çıkacağına dair şirketten henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak şirket 12.4’ün Apple Card desteği bulunmayan geliştirici beta sürümlerini birkaç haftadır piyasaya sürmeye devam ediyor.

Ülkemizde de milyonlarca kullanıcısı olan Apple, betanın altıncı sürümü geliştiricilere ulaştıktan yaklaşık 1 hafta sonra, betanın yedinci sürümünü de geliştiricilerin kullanımına sundu. Apple Card’ın bu hafta yedinci sürümün ardından piyasaya sürüleceğine yönelik dikkat çeken kaynaklar bulunuyor. Fakat tüm bu söylentilere rağmen şirketten henüz net bir açıklama yapılmaması da kafa karışıklığı yaratıyor.

Apple Card Hangi Özelliklere Sahip Olacak?

Apple Card, bildiğimiz klasik özelliklere sahip bir kredi kartı modelinde olmayacak. Zira kartın ön ve arka yüzünde herhangi bir kart numarası veya kişisel bilgiler yer almayacak. Tüm bunların yerine sade bir kart olarak piyasaya sürülecek. Apple’ın piyasaya süreceği kredi kartını kullanarak Apple Pay aracılığıyla yapılan her alışverişte, kart sahibine %2 oranında bir geri ödeme yapılacak. Belirlenen bu geri ödeme oranı, Apple logosunu taşıyan herhangi bir ürün için yapılan ödemelerde %3 seviyesine çıkacak. Öte yandan sadece fiziksel kartın kullanılması durumunda ise geri ödeme oranı %1 olarak belirlendi.

Kartın en çok dikkat çeken özelliği ise, makine öğrenmesi teknolojisinden faydalanması oldu. Makine öğrenmesi sayesinde, Apple Card kullanılarak yapılan alışverişlerde, harcamaların hangi kategoride yapıldığı belirlenebilecek. Bu sayede Apple Card ile hangi ürünlere ve kategorilere ne kadar harcama yaptığınızın listesini kolaylıkla görüntüleyebileceksiniz.

Öte yandan Apple Card için ekseriyet olarak herhangi bir gecikme ücreti ya da yıllık ücret alınmayacağı ifade ediliyor. Bununla birlikte kredi kartında uygulanacak olan faiz oranlarını da çok düşük seviyelerde olacağı belirtiliyor. Goldman Sachs ile Apple ortaklığının bir ürünü olarak piyasaya sürülmesi beklenen kart yaz aylarında ilk olarak ABD’de daha sonra diğer ülkelerde satışa sunulacak.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here