Gündem

Araç alamayanların tercihi araç kiralama hizmetinde fırsatçılık yarışı başladı : Fiyatlar 15 katı arttı sıfır araç fiyatını geçti!

2022 yılı içerisinde otomobil fiyatları zirvesini koruyor. Yukarı yönlü hareketlilik arttıkça piyasalarda araç kiralama şirketlerine yönelik artış söz konusu oluyor. Ancak son günlerde olumsuz olarak araç kiralama şirketlerinin ortaya koyduğu fiyatlar vatandaşı zor durumda bırakıyor.

8 YIL ÖNCESİNE KIYASLA 15 KAT ARTIŞ YAŞANDI!

Alınan son verilere bakıldığında bundan birkaç yıl önce otomobil satın alınabilecek olan fiyata birkaç aylık araç kiralamak bile zor hale geldi. Araç kiralama şirketleri fiyatları kat kat arttırıyor. 5 yıl öncesindeki rakamlarla kıyaslandığında 5 kat daha artış söz konusu. 2014 yılında belirlenmiş araç kiralama fiyatları bu yıl itibariyle 15 kat artış göstermiş durumda. Otomobil fiyatları da bu süreçte 10 kat arttırılmış olarak satışa sunuluyor.

“KİRALIK ARAÇ FİYATI 0 ARAÇ BEDELİNİ GEÇİYOR!”

Araç kiralama şirketleri tarafından ortaya konulan verilerse bir hayli ilginç. 3 yıl boyunca belirli firmalara ait araçlar kiralanmak istendiğinde ortaya çıkan rakam sıfır araç bedelini geçmiş durumda. Yıl için araç kiralamak isteyen kişinin ödeyeceği tutar 756.000 TL’yi buluyor. Bu rakam C Segment otomatik vitesli araçlarda aylık 25 Bin 300 TL’yi buluyor.

YÜKSEK FAİZLİ TAŞIT KREDİSİ DAHA CAZİP!

En çok satışı yapılan ve talep edilen modeller arasında yer alan Passat D segmentli araçlarında aylık kiralama bedeli 40.000 TL’yi buluyor. Yüksek faiz oranından taşıt kredisi çekerek araç satın almak kiralamaktan daha makul fiyatları ortaya koyuyor.

ARAÇ FİLOSUNA 30 BİNDEN FAZLA TAŞIT EKLENDİ!

Araç kiralama sektöründeki kiralık araç filosunda yaşanan artış da dikkatleri çekiyor. Yılın ilk yarısı için 30 bin 700 adet araç filoya eklenmiş durumda. Konu üzerine “Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Bağımsız Araştırma Şirketi” bir rapor hazırladı. Raporda sektörün ilk yarısında 13,9 milyar liralık yeni araç yatırımı yapıldığı bununla beraber 30 bin 700 adet aracın filoya katıldığı ortaya çıktı. 2021 yılının sonuna göre kıyaslandığında %1,4’lük artış gündeme geldi. Bu 241.500 adete ulaşmak anlamına geliyor. Raporda özellikle hibrit ve elektrikli araçlardaki yükseliş fark edildi. En çok tercih edilen markaysa Renault oldu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.