Gündem

Araç sahipleri trafiğe çıkmadan önce birkez daha düşünün: Zorunlu araç sigortası ne kadar oldu?

Eylül ayı itibariyle 81 ilde trafikte zorunlu sigorta uygulamasında fiyatlar zamlandı. zorunlu trafik sigortasına gelen zamlar sonrası sigorta yaptıran kişilerin sayısı gittikçe düşüyor. Yapılan incelemeler trafiğe çıkan araçlarını %20’sini sigortasız olarak seyir halinde bulunduğunu ortaya koydu.

SİGORTASIZ TRAFİĞE ÇIKMANIN CEZASI NE KADAR OLDU?

Yapılan son tespitler sonrasında trafikte kayıtlı olarak var olan araç sayısı yaklaşık 26 milyonu buldu. Aracın modeli her ne olursa olsun trafik sigortası yapılması zorunluluğu bulunuyor. Olası bir kaza durumuna karşı zararı daha aza indiriyor. Kişinin kabahat oranına yönelik olarak bazen kısmen bazen de tamamen rakam karşılanabiliyor.

Trafikte zorunlu sigorta uygulamasını yaptırmadan yola çıkanların ise fark edildiği anda ceza oranı 169 TL oluyor. Aracın sigortasız olduğu tespit edildikten sonra kesilen ceza ile beraber trafikten men edilme ya da ek  otopark masrafı da oluşabiliyor.

İLLERDEKİ RİSKE GÖRE TAVAN FİYATLAR DEĞİŞEBİLİYOR!

Türkiye’de alınan yeni karar ile trafik sigortalarında 12 Nisan 2017 yılından beri tavan fiyatı uygulaması yapılıyor. Sigorta şirketleri devletin belirlemiş olduğu artış ile ancak fiyat belirleyebiliyor. Her ilde risk haritası farklı olabiliyor. Buna göre tavan fiyat oranı değişebiliyor. Bu tarife aylık olarak düzenleniyor olup maliyetlerde yaşanacak artışlara göre belirli miktarlarda zam uygulanabiliyor. Aylık artış katsayısında da güncelleme yaşanabiliyor.

YIL İÇİNDE DEĞİŞEN TAVAN FİYAT KATSAYI FARKLARI

Bu yıl zorunlu trafik sigortasında geçtiğimiz yıllara göre maliyetlerde ve araç fiyatlarındaki artışın da etkisiyle beraber oldukça yüksek rakamlar ortaya çıktı. Tavan fiyat rakamları bir önceki aya göre artış oranı 31 Aralık tarihine kadar %1’di. Fakat Şubat ayı itibariyle katsayı da farklılık oldu ve %1.50’ye kadar yükseldi. 1 Şubat tarihinde tek seferde olmak üzere %20’lik artış yaşandı. Mayıs ayında bu artış devam etti ve %2.25’e ulaştı. Haziran ayına gelindiğinde ise primlerde %25’lik ek bir artış gerçekleşmiş oldu.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI 2 BİN TL, KASKO 10 BİN TL’YE ÇIKTI!

Tüm bu süreçte 2022 yılı Eylül ayı itibariyle yeni zamlı oranlar dikkati çekti. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hasar prim dengesi de göz önünde bulundurularak trafik sigortalarına yönelik tarifelerde güncelleme yapıldı. Bu yıl içinde toplamda %24,75’lik zam uygulanmış oldu. Bununla beraber hasarsızlık prim indirim oranları daha düşük olarak uygulanmaya başlanacak. 7. basamakta bulunanlar %45 yerine %42, 1.basamakta bulunanları ise %150’den %35’e kadar geriledi. İllere göre bu rakam değişebiliyor.

Geçtiğimiz yıl 750 TL olan trafik sigortası bu yıl 2 bin TL’ye ulaştı. Kasko rakamları ise geçen yıl 3 bin TL iken bu yıl 10 bin TL’lere çıktı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.