Gündem

Araç satışında kritik sürece giriliyor: 400 bin TL olan en ucuz araç 700 bini aşabilir!

Avrupa’da enerji maliyetleri gittikçe yükseliyor. Alınan son zam haberlerine göre bu tutar %200’ü aşıyor. Bu durum otomotiv sanayisine de etkiliyor. Özellikle üretim maliyetlerinde artan fiyatlar son dönemlerde sıfır fiyatlara uygulanan zammın yetersiz kaldığını bildirdi. ÖTV’de güncelleme bekleyen sektör temsilcileri ise en ucuz arabanın şu anda 400 bin TL’den satışa sunulduğunu açıkladı. Önümüzdeki dönemde ise bu tutarın 700 bin TL’ye yükselmesi iddia edildi. İşte detaylar…

400 BİN TL’LİK ARAÇLAR 700 BİNİ AŞABİLİR!

Otomotiv sektörü uzun bir süredir çip krizi ile mücadele veriyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci bu sıkıntıyı daha da arttırmıştı. Son dönemlerde çıkan enerji sıkıntısı ile beraber bu süreç daha da alevlendi. Otomotiv satıcıları ise endişe halinde. Yakın zamanda en ucuz olan 400 bin TL’lik aracın 700 bin TL’ye çıkmasının ihtimal olduğu söyleniyor. Hammadde girdileri önü alınamaz bir durum haline geldi. Kredi vadeleri uzatılsa dahi tedarik sanayisindeki nakit denge bozulmuş durumda.

8 AYLIK DÖNEMDE ARAÇ SATIŞI GERİLEDİ!

Sıfır araçları bulabilmek, imal edebilmek, parçaları ucuza getirtebilmek oldukça zor hale geldi. Özellikle 6 ay ve 6 bin kilometre kararı sonrasında bir miktar geri çekilme yaşanmış olsa bile fiyatların daha da yükselerek yeniden gündeme geleceği söyleniyor. Dün açıklanan veriler bunu ortaya koydu. Otomobil ve hafif ticari araç pazarında Ağustos ayı satışı %17,3 oranında geriledi. Bu dönem içerisindeki satış oranı 48.336 araç ile gerçekleşti.

8 aylık döneme bakıldığında yılbaşından beri %8,5’lik daralma olduğu fark edildi. Otomobil ve hafif ticari araç piyasalarında 10 yıllık Ağustos ayı ortalamaları ise %18,2 oranında azalışı beraberinde getirdi. Bu gerileme sonrası fiyatların daha da yükselerek piyasalarda araçlara erişimi zor hale getireceği söylentilerini hızlandırdı.

ÖTV GÜNCELLEMESİ BEKLENİYOR!

Araçlardaki fiyat artışının nedeni olarak ise perakende müşteri sayılarının azalması ve krediye ulaşmakta zorluk çekilmesi olarak görülüyor. Krediye ulaşım kolay değil matrah da güncelleme yapılmıyor. Önümüzdeki aylarda düşüş daha da sürecek sektör temsilcileri ise yıl sonundan umutlu yeni bir ÖTV güncellemesi bekleniyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.