Gündem

Araç satışında yeni 6+6 dönemi başladı: 3 farklı yöntem ile denetim yapılacak

Hükümet tarafından uygulanmaya başlanacak olan 6 ay ve 6 bin kilometre yasağı bugün devreye giriyor. Şirketler için sunulan süre sonunda sona erdi. 81 ilde Ticaret İl Müdürlüğü aracılığı ile galerici ya da araç satış firmaları için denetim süreci başlatılıyor.

YASAK NE ZAMAN KADAR DEVAM EDECEK?

16 Ağustos tarihinde ikinci el araç satışı ile ilgili yönetmelikte geçen ticari faaliyete tabi olan otomobil ya da arazi taşıtlarının satışı ile ilgili 6 ay ve 6 bin kilometre koşulu getirildi. 1 Temmuz 2023 tarihine kadar bu yasak geçerli olacak. 15 Eylül tarihi itibari ile denetim süreci başlatıldı. Kurallara uymayanlar için cezai yaptırım uygulanacak. 3 farklı yöntem ile süreç başlatıldı.

KURALA UYMAYANA İDARİ PARA CEZASI GELECEK!

6 ay ve 6 bin kilometre yasağını uygulatabilmek için ilk hamle Türkiye Noter Birliği tarafından uygulanacak. Araç satışı sırasında tüm detaylar ayrıntıları ile beraber incelendikten sonra Ticaret  Bakanlığına iletilecek. Düzenli olarak satış süreci takip edilebilecek. Kısıtlama halinde bulunan araçların satışı fark edildiğinde idari para cezası uygulanacak.

NOTER ONAYLI EKSPERTİZ RAPORU İSTENECEK!

Denetlemelerin daha da sıkılaştırılması için ekspertiz raporu alma zorunluluğu getirildi. Satış sırasında kayıtlarda rapor istenecek. Özellikle bu raporun noter tarafından ibraz edilmesi talep ediliyor. Yetki belgesi olsa dahi ticari kapsama giren arazi taşıtı ya da otomobil satışında satış sürecinden 3 gün önce ekspertiz raporu alınmalıdır. Alınan rapor notere ibraz ettirilmelidir.

İŞYERLERİ SIKI DENETİM ALTINA ALINDI!

Bugünden itibaren ülkenin farklı bölgelerindeki oto galericiler, araç satış firmaları ve yetkili satış bayileri için denetim başlatıldı. Süreçte 6 ay ve 6 bin kilometre altında bulunan taşıtlara yönelik pazarlama ve satış süreci incelenecek. Özellikle şikayet geldiğinde Ticaret İl Müdürlüğü tarafından doğrudan işyeri incelemesi yapılacak. Usule uygun olmayan bir durum ile karşılaşılırsa her satış süreci için ayrı bir idari ceza uygulanacak.

İNTERNET SİTESİNDE SATIŞ YAPANLARA SIKI TEDBİR!

İnternet sitelerinde satış yapan, satışı yapılan taşıtlara yönelik ilan bilgilerinin düzenli takibi yapılacak. Süreç yakından incelenecek. 6 ay ve 6 bin kilometre kuralına uymayan oto galerici, araç kiralama firmaları, gerçek ya da tüzel kişiler fark etmeksizin her satış süreci için ayrı bir idari ceza ile karşılaşacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.