Gündem

Artan kasko fiyatını ucuzlaştıran yöntem: Hasarı karşılayan daha az ödeyecek

Araçların kasko bedeli 20 bin lirayı bulmaya başladı. Vatandaşlar oluşan hasarı cepten karşıladıklarında daha ucuza mal edebildiklerini fark etti . Bu durum kasko masraflarını azaltabilmek için yeni bir dönemi beraberinde getirdi.

“KASKO POLİÇESİ %100’Ü AŞTI”

Son dönemlerde artış gösteren enflasyon fiyatları döviz kurundaki dalgalanmalarla birleşince araç maliyetlerini de yükseltti. Bu da kasko fiyatlarını ciddi oranda artışa geçirdi. Geçtiğimiz yıla göre poliçe fiyatlarında da %100’ün üzerinde artış fark edildi. Ortalama bir otomobil üzerinden bakıldığında yıl içerisinde kasko masrafı 4.000 TL’den 10.000 TL’ye ulaştı. Sigorta şirketlerindeki bu fiyat artışı %200’e kadar dayandı.

POLİÇE MASRAFI 20 BİN TL’Yİ BULABİLİYOR!

Kasko fiyatlarında yaşanan bu artış sıfır otomobillerde ise 15 bin lirayı aştı. Sigortalı olan bir araç kaza yaptığında bunu poliçe karşılıyorsa bir sonraki yıl hasarsızlık indirimini kaybediyor. Üstelik ekstra prim ödemek durumunda da kalınabiliyor. Poliçe fiyatları ise 20 bin lirayı buluyor.

“KAZA PRİMİ İLE POLİÇE FİYATI YÜKSELİYOR”

Sigorta acentesi tarafından bu konu üzerine bir bilgi paylaşımı yapıldı: “Kasko fiyatları hasarsızlık indirimi olmadığında ortalama 10 bin TL’yi buluyor. Hasar yapıldıysa ve indirim sürecinden faydalanma özelliği yitirildiyse üstüne bir de kaza primi ekleniyor. Poliçe fiyatı bununla beraber 20 bin TL’yi buluyor. Bazı durumlarda araç hasarlı diye sigorta şirketi poliçe yapmak istemeyebiliyor.”

“KASKONUN YERİNE TRAFİK POLİÇESİ ALDI”

Gelinen son noktada araç kaskosu yaptıranların sayısı gittikçe düşmeye başladı. Pek çok kişi yüksek rakamlar ödemek istemiyor ve trafik poliçesi ile idare etmek zorunda kalıyor. Üstelik bazı trafik poliçelerine cüzi rakamlarla çekici hizmeti eklemek mümkün oluyor. Vatandaşlar 20 bin lira değerinde kasko yaptırmak yerine 2 bin 500 TL’lik trafik poliçesi ile yetiniyor.

KÜÇÜK ÇAPLI KAZALAR CEPTEN ÖDENİYOR!

Son günlerde ortaya çıkan ise yaşanan küçük çaplı kazalarda vatandaş kasko tercih etmek yerine trafik poliçesine başvuruyor. Yaşamış olduğu kazayı kendi cebinden ödeyerek cüzi miktarlarla karşılayabiliyor. Bazı durumlarda tüketici hasarsızlık indirimini bozmak istemediği için de sanayiye giderek kendi cebinden oluşan hasarı karşılayabiliyor. 5 bin TL’ye kadar olan olabilecek küçük hasarları cepten karşılamak bu durumda daha uyguna geliyor. Sigorta ekspertizleri fiyatları kat kat üstünde isteyebiliyor. 3 bin TL’ye yaptırabilecek bir aracın maliyeti bu şirketler nedeniyle daha da artabiliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.