Ekonomi

Artan nakit ihtiyaçlarına, bakanlardan olumlu yanıt geldi: İki bakanın görüşmesinden yeni sosyal destek paketleri çıktı!

Geçtiğimiz yılın eylül ayında yükseliş trendine giren dolar kuru, beraberinde euro, sterlin ve diğer döviz kurlarının yanı sıra altın fiyatlarını da direkt olarak etkilemiş ve aralık ayının ortasında hem döviz kurlarının hem de altın fiyatlarının rekor seviyelere kadar yükselmelerine sebep olmuştu.

Döviz kurlarında ve altın fiyatlarında kayda geçen tarihi seviyeler ile birlikte gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan hizmet başlıklarına ve hizmet ürünlerine yüksek oranlarda zamlar yapılmaya başlandı. Açıklanan yeni ekonomik model ile birlikte aralık ayının son haftasında döviz kurları ile altın fiyatlarının sert gerilemesi yeni dönemde zamların geri alınması konusunda tüketicileri umutlandırmış olsa da sanılan olmadı.

Ocak ayına girildiği an itibari ile tekrar yükselmeye başlayan döviz kurları ve altın fiyatları, hali hazırda zamlı fiyatlardan satışa sunulmuş olan hizmet başlıklarına ve hizmet ürünlerine yeni zamların yapılmasına sebep oldu. Ek olarak dünya genelinde artan enflasyon sebebi ile FED yetkililerinin şahin tonlu açıklamalar yapmaları, çip krizinin etkisinin artmış olması ve şubat ayının sonunda da Rusya- Ukrayna savaşının başlamış olması, ekonomi piyasalarını daha da karıştırdı.

2022 yılının başından bu yana pek çok alanda yüksek oranlı zamların ortaya çıkması, hükümet yetkililerini de harekete geçirdi. Devletin birçok kurumu aracılığı ile zorlu ekonomik şartlara karşı mücadele etmek durumunda kalan ancak başarılı olamayan ihtiyaç sahiplerine, pek çok farklı alanda destek hizmetleri sunulmaya başkandı.

Enerjiden elektriğe, doğalgazdan sağlığa pek çok farklı alanda ihtiyaç sahiplerine hem maddi hem de fiziki yardımlar yapan devlet kurumları, ihtiyaç sahipleri tarafından yakın takibe alınırken yeni dönemin destek projelerine ilişkin güncel bilgiler gelmeye başladı. Bu kapsamda dün bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal destek paketlerine ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

İKİ BAKAN TOPLANTI YAPTI!

Zorlu ekonomik şartlar çerçevesinde artan destek ihtiyaçlarını görüşmek üzere dün gündüz saatlerinde bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Derya Yanık ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, önemli kararlara imza attı. Ekim ayının başında düzenleneceği tahmin edilen kabine toplantısında görüşülecek olan yeni sosyal destek paketlerinin içerikleri belli olmaya başladı.

YÜZDE 80’LİK ENERJİ DESTEKLERİ DEVAM EDECEK!

Dün gündüz saatlerinde bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, mevcut destek programlarının kapsamlarının genişletilmesine de karar verdi. Bu kapsamda sene başında ilk kez duyurulmuş olan doğalgaz desteği ve uzun süredir devam eden elektrik desteği için de fikir alışverişinde bulunan iki bakanın, söz konusu destek hizmetlerinin kapsamlarının genişletilmesinin yanı sıra ücretlerinin de arttırılması konusunda karar verdikleri öne sürüldü.

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİN ÇOCUKLARI İÇİN EĞİTİM DESTEĞİ KAPSAMI GENİŞLETİLECEK!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için sunmuş olduğu eğitim desteğinin de yeni dönemde artacağı ve kapsamının genişletileceği, böylelikle de daha çok ailenin çocuklarını rahatlık ile okutabilecekleri tahmin ediliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.