Ekonomi

Asya Borsaları Düşüyor! Asya Borsalarını Bir Çöküş Mü Bekliyor? Son Durum…

Asya Pasifik Bölgesi hisse senetleri Cuma gününde rekor düzeyde geriledi! Japonya’nın Nikkei 225 ve Topix Endeksleri yaklaşık yüzde 2 gerilerken, SoftBank hisse senedinde yaşanan kayıp yüzde 2,25’e ulaştı. Popüler teknoloji şirketi Sony’nin yaşadığı değer kaybı ise yüzde 3’e ulaştı!

Hong Kong ve Güney Kore Endeksleri Japonya’yı Takip Ediyor

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi Japonya’ya göre nispeten güçlü duruş sergiliyor. Endekste hafif geri çekilme yaşanırken yüzde 3,5’u aşan değer kaybı ile Alibaba ve yüzde 4 gerileyen JD hissesi Hong Kong borsasında çok düşen hisseler arasında dikkat çekiyor.

Güney Kore Merkez Bankası gösterge faiz oranını 25 baz puan yükselterek yüzde 1,25 düzeyine artırsa da Kospi endeksinde değer kaybı sürüyor. Güney Kore Kospi endeksinde kayıplar yüzde 1,5’a ulaşırken, bankacılık endeksi önderliğinde Avustralya piyasalarında da geri çekilme devam ediyor.

Çin Aralık’ta Rekor Ticaret Fazlası Verdi!

Bugün Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan ekonomik verilere göre Çin’de ticaret fazlası rekor seviyede gerçekleşti! Ülkede ihracat yüzde 20,9 oran ile yüzde 20 olan beklenti üzerinde gerçekleşirken, 74 milyar dolar olarak beklenen dış ticaret fazlası Aralık ayında 94,5 milyar dolara ulaştı.

Çin ithalatı ise beklenti altında gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,8 olarak beklenen ithalat artışı, Aralık ayında yüzde 19,5 olarak gerçekleşti. Yurtiçi piyasalarda ise Borsa İstanbul yüzde 0,36 gerileyerek güne 2.062 puan seviyesinden devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.