Editörün SeçimiEkonomi

Asya hisseleri tepetaklak olurken doları hiçbir şey durduramıyor!

Asya hisseleri Pazartesi günü sert bir başlangıç yaparken, çoğu büyük merkez bankasının büyüme riskleri ne olursa olsun faiz oranlarını artırmaya kararlı olduğu endişeleri arasında dolar talepte kalmaya devam etti.

Asya hisseleri Pazartesi günü sert bir başlangıç ​​yaparken, çoğu büyük merkez bankasının büyüme riskleri ne olursa olsun faiz oranlarını artırmaya kararlı olduğu endişeleri arasında dolar talepte kalmaya devam etti.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, haftanın ilerleyen saatlerinde Jackson Hole’da bir dizi politika yapıcının manşetlerine çıkıyor ve riskler, yatırımcıların politikada güvercin bir pivot için umutlarını karşılayamaması.

NatWest Markets analisti Jan Nevruzi, “Daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç olduğunu ve enflasyonda hala yapılacak çok ilerleme olduğunu, ancak Eylül ayı için belirli bir faiz artırımı eylemine açık bir taahhütte bulunmadığını hatırlatmasını bekliyoruz” dedi.

FED’İN EYLÜLDE 50 BAZ PUAN FAİZ ARTIRMASI BEKLENİYOR

Vadeli işlemler Eylül ayında bir başka zam için tamamen fiyatlandırılırken, tek soru 50 veya 75 baz puan olup olmayacağı, oranların yıl sonuna kadar yüzde 3,5-3,75 seviyelerinde olduğu görülüyor.

Bir Reuters ekonomist anketi, Fed’in faizleri Eylül ayında 50 baz puan artıracağını ve risklerin daha yüksek bir zirveye doğru eğileceğini tahmin ediyor.

Sıkılaştırma eğiliminin bir istisnası, merkez bankasının Pazartesi günü bazı kilit borç verme oranlarını 10 ila 15 baz puan arasında düşürmesinin beklendiği Çin’dir.

ASYA-PASİFİK BÖLGESİNDE ÇİN ETKİSİ!

Çin ekonomisindeki tedirginlik, geçen hafta yuan’ı üç ayın en düşük seviyesine getirirken, bölge genelinde hisse senetleri üzerinde baskı yarattı. Pazartesi günü erken saatlerde, MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi yüzde 0,4 düştü.

Güney Kore’de KOSPI yüzde 1,1 düşerken, Japon Nikkei yüzde 1,0 düştü, ancak yendeki son zamanlardaki keskin ters dönüşten destek aldı.

S&P 500 vadeli işlemleri yüzde 0,5 ve Nasdaq vadeli işlemleri yüzde 0.6 geriledi. S&P 500, 200 günlük hareketli ortalamasını 4,320 civarında defalarca temizleyemedi ve geçen haftayı yüzde 1,2 düşüşle kapattı.

BofA’nın en son yatırımcı anketi, yüzde 88’i finansal krizden bu yana en yüksek oran olan zaman içinde daha düşük enflasyon beklese de, çoğunun hala düşüşte olduğunu buldu.

BofA stratejisti Michael Hartnett, “Bu, bu ayın hisse senedi, teknoloji ve isteğe bağlı ve savunma dışı rotasyonunu açıklamaya yardımcı oluyor” dedi. “Tarihe göre yatırımcılar hala uzun savunmalar ve kısa döngüler.”

Artan faiz oranları göz önüne alındığında temkinli bir ayı olmaya devam etti ve S&P rallilerinin 4.328’in üzerine çıkarılmasını tavsiye etti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.