Gündem

Avrupa enerji kriziyle baş edemiyor: Faturalar 3 katına ulaştı enerji şirketinin destek hattı kitlendi

Avrupa’da enerji krizi gittikçe büyüyor. İngiltere, Almanya, Belçika gibi ülkeler kişisel önlemlerini almaya başladı. Belçika’da elektrik faturaları %40 artış gösterdi. Almanya’da bu durum %40’ın üzerine ulaştı. İngiltere ise maaşın beşte birini faturalara verecek seviyede artışla karşı karşıya kaldı.

ŞİRKETLER VANALARI KISMA KARARI ALDI!

Avrupa ülkeleri büyük bir enerji krizinin eşiğinde. Özellikle konutlar dışında sanayi şirketleri enerji maliyetine yetişemiyor. Kritik bir karar alarak sanayi şirketleri enerji ile mücadele kapsamında vanaları kısma kararı aldı.

Ağustos ayı verilerine bakıldığında enerji maliyetlerindeki fahiş artış Hollanda’da aylık elektrik faturası fiyatını 600 Euro’ya kadar arttırdı. Bu durum hem vatandaşları hem de üreticileri zor durumda bıraktı.

İNGİLTERE’DE ELEKTRİK FATURALARI 3 KAT ARTTI!

Konut fiyatlarındaki yıllık artış artık dikkat bile çekmiyor. Konutların fatura fiyatları bütçeyi aşıyor. Belçika’da ilk kez elektrik faturası sözleşmesi yapacak bir ailenin yıllık fatura gideri 3.256 Euro’yu buluyor. Geçtiğimiz yıl bu rakam 1.051 Euro’ydu. Bu demek oluyor ki geçen bir yıllık süreçte 3 katı kadar artış yaşandı.

ALMANYADA 1 AYDA ENERJİ MALİYETİ 525 EURO ARTTI!

Almanya’da özellikle şirketler, firmalar, satış yapan perakende mağazalar zor durumda kaldı. Geçtiğimiz yıl elektriğin megavat başına maliyeti 85 Euro’ydu. Geçtiğimiz ay faturalarında bu rakam 610 Euro’ya kadar ulaştı.

Almanyada en büyük enerji şirketi olarak kabul edilen E.ON müşteri hizmetlerinin telefonları susmak bilmiyor. Hem tedarikçiler hem de konut sahipleri faturaların ani yükselişinin sebebini ya da yükselen ödemeleri nasıl daha rahat ödeyebileceklerini öğrenebilmek için telefonları kilitledi. Müşteri hizmetleri: “Müşterilerin problemlerine erişemiyoruz çok fazla umutsuz insanla görüşüyoruz” dedi.

ENERJİ ŞİRKETLERİNİN MÜŞTERİ HİZMETLERİ TELEFONLARI KİTLENDİ!

Almanya’da yerel hizmetler kuruluşunun başkanlığını yapan I.Liebing: “Pek çok vatandaş büyük bir hayal kırıklığı içerisinde. Bu insanları salgınlaştırıyor öte yandan pek çok kişi gözyaşları içerisinde psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyor” dedi. Yapılan anket sonuçları ise oluşan riskin boyutunu ortaya koyuyor. Almanlar bu kış elektrik ya da gaz faturalarını ödeyemeyecek hale geldi. Bu rakam neredeyse %40’ı oluşturuyor.

İngiltere’de de durum farklı değil. Hatta 2023 yılında krizin daha da artacağı düşünülüyor. Ortalama 6000 sterlini aşacak bir faturanın yeni yılın Nisan ayından itibaren yükselişle piyasalara yansıyacağı düşünülüyor. Elde edilen rakamlar korkutucu. Geçtiğimiz yılın Ekim ayından itibaren fatura fiyatındaki artış %400’ün üzerine ulaştı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.