Gündem

Avrupa enerji tedariğinde yeni krizle karşı karşıya! Cam üretimi için acil durum ilan edildi

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş süreci Avrupa’yı derinden etkiledi. Enerji krizi başta olmak üzere üretim fabrikaları durmaya ve hatta kapanmaya gitti. Alınan son bilgilere göre Avrupa’da enerji krizinin yanında cam üretiminde de tedarik problemi oluşmaya başladı. Pek çok ülkede acil durum ilan edildi. Bu durum stoklama faaliyetlerini artırdı.

ACİL DURUM PLANI DEVREDE!

The Wall Street Journal tarafından açıklanan habere göre Avrupa’da üretim için kullanılan enerji sekteye uğradı. Rus doğalgazından sağlanan bu enerji üretimde durağanlığı beraberinde getirdi. Özellikle cam üreticileri ve cam üretim ürünlerini imalat edenler, otomotiv ve inşaat üreticileri doğalgaz sıkıntısından acil durum planını devreye koydu.

“DOĞALGAZ ARZI CİDDİ KRİZ HABERCİSİ!”

Otomotiv sektöründe tedarikte yaşanan problemlere bir yenisi daha eklendi. Otomobil üreticisi Audi’nin strateji başkanı Silja Pieh konu üzerine: “İlerleyen yıllarda doğalgazda yaşanan arz problemi ciddi krizlere neden olabilecek” yorumunda bulundu. Rusya’nın Almanya’ya yönelik izlediği politika ileride daha büyük felaketleri beraberinde getirebilecek.

İNGİLTERE KRİZE KARŞI TEDBİRİNİ ALDI!

Cam üretiminde yaşanan krizde pek çok firma ek depo alanlarını kullanarak şişe stoklamaya başladı. Pek çoğu da fiyatlarda fahiş artışları gündeme getiriyor. İngiltere yaşanabilecek krizin farkında ve önlemler almaya başladı. İngiltere’de teslimat faaliyetlerini sürdüren şirket “Milk and More” cam şişeleri ömrünü uzatabilmek için önlemler almaya başladı.

Hasar görmüş şişeler yeniden onarılıyor ve şişelerin korunabilmesi için önlemler alınıyor. Alınan önlemlere ek olarak doğalgazlığın rahatlıkla iletildiği ülkelerde üretimin devam ettirilmesi düşünülüyor.

EN UCUZ VE EN YÜKSEK DOĞALGAZ TÜKETEN ÜLKELER BELLİ OLDU!

Avrupa’da enerji fiyatlarında yaşanan artışının daha az hissedilebilmesi için her ülke tüketicinin korunabilmesi için tedbirler almaya devam ediyor. Enerji Danışmanlık şirketinin başında olduğu bir ortak çalışma projesinde 33 Avrupa ülkesinin enerji ve doğalgaz fiyatları ele alındı.

Sonucunda en ucuz elektrik, doğalgaz ve petrolü kullanan Norveç’i takip eden İsviçre ve Malta ülkeleri oldu. Rusya ile yakın zamanda enerji anlaşması imzalanmış olan Macaristan’da elektriği en ucuz üreten ülkeler arasında yerini alıyor. Elektrik İngiltere Çekya ve İtalya’da en pahalı üretilen ülkeler arasında. Romanya, İrlanda ve İspanya ülkeleri ise elektriği ortalamanın biraz üzerinde tüketiyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.