EkonomiGündem

Avrupa inşaat sektöründe daralma devam ediyor: Bu durum, inşaat sektöründe krizin habercisi mi?

Bu sabahki Avrupa inşaat PMI raporu, Euro Bölgesi’nde bir miktar kıyamet ve kasvet olduğunu gösteriyor. Raporda, inşaat faaliyetinin 2021’den bu yana en hızlı şekilde düştüğü belirtildi. Buna ek olarak, yeni işlerde 2020’den bu yana en hızlı düşüş yaşandı. En büyük üç euro ekonomisinin tümü daha dik daralmalar kaydetti ve İtalya (41.2) genel olarak en hızlı olanı gördü bunu sırasıyla Almanya (42.6) ve Fransa (48.2) izledi.

AĞUSTOS AYINDA GERİLEME YAŞANDI

Son sonuçlar hakkında yorum yapan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Trevor Balchin, “Euro bölgesindeki inşaat şirketleri, mevsimsellikten arındırılmış faaliyetin Ocak 2021’den bu yana herhangi bir aydan en fazla düşmesiyle Ağustos ayında derinleşen bir gerileme yaşadı. Oysa önceki dönem düşüş COVID-19 kısıtlamalarını yansıtıyor, son gerileme, Ukrayna’da devam eden savaşın neden olduğu yüksek enflasyon ve belirsizliğin ortasında kararan bir ekonomik görünümden kaynaklanıyor.

İNGİLTERE’DE GERİLEME DEVAM EDİYOR

İngiltere’de inşaat şirketleri, enflasyondan etkilenen ekonominin görünümüne ilişkin derin belirsizlik karşısında, art arda ikinci bir aylık daralma yaşadı. Artı tarafta, fiyat baskısı bir miktar hafifledi ve üç ay içinde ilk kez ev inşa etme faaliyeti arttı.

S&P Global Market Intelligence’ın ekonomi direktörü Andrew Harker, “İnşaat faaliyetleri art arda ikinci ayda düşmekle kalmadı, aynı zamanda anketten elde edilen bir dizi gösterge ileride daha fazla zayıflığa işaret etti” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.