Gündem

Avrupa kışa erkenden hazırlanıyor: Bölgesel elektrik kısıtı yol haritası belli oldu

Avrupa Birliği Komisyonu elektrik tüketimi ile ilgili %10’u azaltılma talebini ön plana çıkardı. Elektrik fiyatları sürdürülemez seviyelerde diyen AB komisyonu üyesi enerji krizine yönelik kış hazırlığında yeni tedbir paketini açıkladı.

“SAVAŞ ÖNCESİ BOLLUK DÖNEMİ SONA ERDİ BUNU ANLAMALIYIZ!”

Avrupa’da gelinen noktada enerji piyasalarına yönelik arz ve talepte denge süreci korunamıyor. Konu üzerine AB komisyonu kıdemli başkan yardımcısı F. Timmermans ve enerjiden sorumlu üyesi Kadri Simson: “Savaş öncesindeki dönemde oldukça bol ve ucuza elde edilen fosil yakıtların dönemi artık sona erdi. Bu dönem geri gelmeyecek bunu anlamalıyız” dedi.

“ACİL DESTEĞE İHTİYAÇ VAR!”

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, enerjiyi karşı atakta kullanılabilecek bir silah olarak düşünüyor. Hem konut elektriğinde hem de işletmelerin enerji faturalarında oldukça yüksek rakamlarla ulaşılacak, deniyor. “Avrupa’da milyonlarca kişinin acil desteğe ihtiyacı var” diyen F.Timmermans: “Mevcutta olan durum piyasaların işleyişini bırakılamaz acil desteğe ihtiyaç var” dedi.

AB ENERJİ KRİZİNE ÖNLEM PAKETİNİ PAYLAŞTI!

Enerji krizine yönelik yeni destek paketi de açıklandı. Pakette öncelikli olarak elektrik tüketimine yönelik %10’luk bir azalma yer alıyor. Elektrik tüketiminin yoğunluklu olduğu saatlerde %5 oranında düşürülme gerçekleştirilecek. Doğalgaz santralleri bu sayede daha az faaliyet gösterecek ve bu da enerji fiyatlarını düşürecek. Ülkede yoğun kullanım saatlerinde %5 azaltma uygulamasının zorunlu hale getirileceği de vurgulanıyor.

Süreci daha iyi yönetebilmek için gaz ve elektrik tüketimine yönelik bir azaltma olmasının gerekliliğini savunan Timmerman: “Talep azalınca enerji piyasalarında yeniden bir değerlendirme olacak. Bu da enerji faturalarını düşürecek ve Rusya’nın gaz oyununa karşı bizleri koruyacak” dedi.

ELEKTRİĞİ EN UCUZ TÜKETEN BAŞKENT ANKARA OLDU!

Süreçte fosil yakıt firmalarından dayanışma için katkı istenecek. Marjinal üretici gelirlerini (yenilenebilir enerji, linyit ve nükleer teknolojileri gibi) megavatsaat başına 180 euro ile sınırlandırma getirilecek.

Ağustos ayı verilerine göre Avrupa’da başkentlere göre konutlarda tüketilen elektrik fiyatları tek tek listelendi. Avrupa’da elektriği en ucuz tüketen Başkent Ankara oldu. Tüketim 1,44 TL seviyesindeydi. Aynı ay içerisinde listede yer alan en yüksek elektrik tüketen Başkent ise Londra oldu. 11,69 TL tüketim seviyesi ile zirveyi oluşturdu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.