Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası toplantısı sona erdi: Tarihi karar herkesi şaşırttı!

Avrupa Merkez Bankası dün yapılan toplantı ile tarihi faiz artışını açıkladı. Toplantı sonrası gelişmeler kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıda konuşulan kritik konuların aksine hedefte alınan faiz kararı yer aldı. Avrupa Merkez Bankası ana refinansman oranı, borç verme ve mevduat faizinde 75 baz puan artış kararı aldı.

ALINAN KARAR YÜKSELİŞİN DEVAM EDECEĞİ YÖNÜNDE!

Avrupa Merkez Bankası tarafından alınan bu karar sonrasında ana refinansman oranı %1,25 artış yaşadı. Onu takiben marjinal borç verme oranı %1,50 oldu. Mevduat faizi ise %0,75 seviyesine kadar yükseldi. Banka alınan kararı açıklarken şunu ekledi: “İlerleyen dönemlerde bu rakam yükselişle kendini güncelleyebilir.”

11 YILIN ARDINDAN İLK KEZ FAİZ ARTIŞINA GİDİLMİŞTİ!

Banka tarafından alınan bu karar önceden yükselen faiz artışı ile kendini hissettirmişti. Temmuz ayında 11 yılın ardından ilk kez yüksek faiz artışı kararı almıştı. Yüzde 0 düzeyindeyken %0,50’ye çıkarılmıştı.

Yapılan açıklamada alınan bu kararın enflasyonun orta vadede %2’lik hedef noktasına geri dönmesinin sağlanmak istenmesi oldu.

KARAR RESMİ AÇIKLAMA İLE PAYLAŞILDI!

Avrupa Merkez Bankası yöneticileri alınan bu karara yönelik resmi açıklamasını yaptı: “Alınan yükseliş kararı  talebi düşürebilmek için bir süre daha devam edebilir. Enflasyon sürecinde yukarı yönlü kayma riskine karşı önlem alınmaldır” dedi. Devam eden süreçte alınacak her yeni karar verilere bağlı olarak güncellenecek. Her toplantı süreci ile bu değerlendirme değişebilir, dendi.

Banka “ Enflasyon şu an çok yüksek ve bir dönem daha hedefin üzerinde kalabilir” dedi.

ECB 2023-2024 BÜYÜME BEKLENTİSİNİ PAYLAŞTI!

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) 2022 yılı için büyüme beklentisi alınan son karara göre %2,8’den %3,1’e çıktı.  2023 yılına yönelik beklentiyse %2,1’den %1,9’ yükselmiş oldu.

2022 yılı için ortalama enflasyon beklentisi %8,1, 2023 yılı için %5,5 ve 2024 yılı için %2,3 olarak netleşmiş oldu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.