Gündem

Avrupa Merkez Bankası’nın toplantısına günler kala kritik yorumlar gelmeye başladı: Merkez Bankası zor zamanlar geçiriyor!

Enflasyon baskılarının giderek arttığı şu günlerde eylül ayı toplantısına hazırlanan Avrupa Merkez Bankası, yakın takibe alındı. Piyasa analisti durumu değerlendirdi.

AVRUPA MERKEZ BANKASI İÇİN TARİHİ TOPLANTI!

Avrupa ülkelerine enerji fiyatları açısından yansıyan hızlı yükselişler ve bu doğrultuda artan enflasyon baskıları, son günlerde gündemde sıklık ile yer almaya başladı. Bölgenin ekonomisine yönelik resesyon endişeleri de artmaya devam ederken gözler Avrupa Merkez Bankası’na çevrildi.

Euro bölgesinin ağustos ayı enflasyonu yıllık bazda bakıldığında yüzde 9,1’e yükselerek tarihi bir rekora imza attı. Artan enflasyon ile birlikte baskıların da artması Avrupa Merkez Bankası’nın bu ay gerçekleştirecek olduğu toplantısında faiz arttırımı kararını açıklayacağı nerede ise kesinleşti.

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri 8 Eylül Perşembe günü bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirecek. Piyasa analistleri toplantıdan 75 baz puanlık faiz artırımı kararının çıkacağına nerede ise kesin gözü ile bakarken bazı piyasa analistleri de söz konusu artışın kesin olduğunu ancak oranın 50 baz puanda kalabileceğini savunmaya devam ediyorlar.

Son olarak Temmuz 2022 tarihinde bir araya gelen Avrupa Merkez Bankası yetkilileri, toplantı çıkışında 11 yılın ardından ilk kez faiz artırımı kararı aldıklarını açıklamışlardı. Açıklanan kararlara göre refinansman faizi yüzde 0’dan yüzde 0,50’ye, marjinal faiz oranı yüzde 0,25’ten yüzde 0,75’e ve mevduat ödemesine ilişkin faiz de yüzde eksi 50’den yüzde 0’a yükseltilmişti.

ING BAŞEKONOMİSTİNDEN DEĞERLENDİRME!

ING Group’un Başekonomisti Peter Vanden Houte gerçekleştirilen Jackson Hole toplantısında Avrupa Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık faiz artırımı kararı vereceği konusunda şahin tondan açıklamaların olduğuna dikkat çekti. Son dönemlerde güvercinlerin sessizliklerini koruduklarına dikkat çeken başekonomist, bu sebep ile Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi’nin agresif bir duruş sergilemeye ihtiyaç duyabileceğini ifade etti.

Değerlendirmelerine devam eden ING Group Başekonomisti Peter Vaden Houte “50 baz puanlık faiz artırımı kararına artık kesin gözü ile bakılırken ekonomik durum ele alındığında eylül ayında gerçekleştirilecek olan toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı isteyecek bir çoğunluğun olduğunu düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Resesyon endişelerinin devam ettiği şu günlerde euro bölgesinde hali hazırda bir resesyon içerisinde olduğunu belirten başekonomist, yeni siparişlerde olduğu gibi ileri vadeli göstergelerin de zayıfladığını, gelecek dönemdeki üretime ilişkin iyiyi vurgulamayan bir stok birikimine sahip olunduğunu ifade etti.

“UKRAYNA SAVAŞI HIZLI BİTMEYECEK!”

Değerlendirmeleri esnasında Rusya- Ukrayna savaşına da değinen Başekonomist Peter Vanden Houte, Ukrayna’da yaşanan savaşın yakın zamanda biteceğini düşünmediğini ifade etti. Rusya’nın Avrupa’ya ihraç ettiği doğal gazın şu an verilere bakıldığında yüzde 70 oranında düştüğünü belirten Houte, tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Avrupa Merkez Bankası’nın eylül ayı toplantısında 2023 yılı para politikalarında sıkılaşmaya gidilmesini engellemeyecek fakat agresif artışlara ulaşacak olan negatif büyüme tahmininde bulunacak şekilde karar vermesini beklediklerini ifade etti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.