Gündem

Avrupa’da doğalgaz krizi ilk büyük sinyalini verdi: Gaz şirketleri üretimini durdurdu!

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimli süreç Avrupa’da etkisini gösteriyor. Krizin eşiğinde olan Avrupa’da doğalgaz üretiminde durma noktasına gelindi. ABD’de iflas başvurusu katlanarak artıyor. 31 Ağustos ile 2 Eylül tarihleri arasında doğalgaz sevkiyatının askıya alınması söz konusu.

AVRUPA’DA DOĞALGAZ FİYATLARI %28.6’YA ULAŞTI!

Avrupa’da pek çok enerji üretim tesisi durma noktasına geldi. Ağustos ve Eylül tarihlerinde geçerli olacak Kuzey Akım boru hattı doğalgaz sevkiyatındaki askıya alma açıklaması Avrupa’da doğalgaz fiyatını beklenmeyen seviyelere ulaştırdı. Yılın 4.çeyreğine giriş yaparken son 3 ayda ülkelerde iflas başvuruları gittikçe artıyor. Danimarka’da bu rakam yaklaşık %12’yi görürken Letonya da %74,4 Belçika’da 14,7 oranında artış gösterdi. Avrupa’da doğalgaz fiyatları %28,6’ya yükseldi. Üretim tesislerinde durma noktasına geldi.

AB’DE ŞİRKETLER İFLAS BAŞVURUSUNDA BULUNDU!

Alınan son veriler özellikle pandemi dönemi sonrasında sektörde enerji, personel ve gıda alanlarına yönelik artan maliyetler önlem alınamaz seviyeye ulaştı. Avrupa istatistik Kurumu Eurostat son verilerini açıkladı. Nisan ve Haziran ayında Avrupa Birliği bölgesindeki iflas başvurularında %2.2’lik artış görüldü. Raporda şunlar yer alıyordu:

“2022’nin 2.çeyreğinde mevsimsellikten arındırılmış iflas başvurusu sayısı ilk çeyreğine göre %2.2 oranında artmış durumda. Avrupa’da rakam bu iken Avro bölgesinde %2,5 oldu. Öte yandan raporda en yüksek artış yaşayan bölge Letonya oldu. %74,4 oranı ile rekor kırdı. AB’deki ekonomik sektör şirketlerinin pek çoğu iflas başvurusunda bulundu. Almanya’da ise özellikle konaklama sektöründe kriz devam ediyor.

ELEKTRİKTEKİ ARTIŞ ŞİRKETLERDE ÜRETİMİ DURDURACAK!

Ekonomistlere göre yakın gelecekteki elektrik fiyatlarındaki artış şirketlerin üretimde durmasına neden olacak. Özellikle Almanya’da 2023 yılından itibaren orta ölçekli pek çok şirketin iflas nedeniyle üretimi durduracağı tahmin ediliyor. AB’de doğalgaz ihracatı yapan sanayi şirketleri de büyük baskı altında. Haber ajansına göre Hollanda’da yüksek gaz fiyatı nedeniyle Eylül ayından itibaren üretim geçici olarak durdurulacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.