Ekonomi

Avrupada enerjiden sonra gıda krizi patlak verdi: Ekmeğe yüzde 66 zam uygulayan ülke hangisi oldu?

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci Avrupa’daki gelir dengelerini bir hayli değiştirdi. Süreçte Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz ile beraber farklı sektörlerde başlayan fiyat zamları gıda sektörünü de etkiledi. Avrupa’da ekmeğe ortalama %18’e yakın zam uygulanacağı haberi geldi. Avrupa ülkelerinde yaşanan bu durum Türkiye’deki ekmek fiyatlarının önümüzdeki süreçte ne kadar olacağını da düşündürmeye başladı.

AB’DE REKOR SATIŞ RAKAMINA ULAŞILDI!

Avrupa’da enerji fiyatlarındaki artış sonrası gıda fiyatlarındaki ürünlere de zam talebi yükseldi. Tahıl tedariğinde yaşanan sıkıntı en çok ekmek üretiminde rekor satış sürecini beraberinde getiriyor.

Konu üzerine Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat resmi bir açıklamada bulundu. Geçtiğimiz yıl ile bu yılın ekmek fiyatları ve yaşanan fiyat artışı sürecine değindi.

1 YILLIK SÜREÇTE ORTALAMA %18 ARTIŞ YAŞANDI!

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat hafta başlangıcında Lüksemburg’da bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada geçtiğimiz yılın Ağustos ayındaki ekmek fiyatları ile bu yılın ekmek fiyatları arasında bir karşılaştırma yapıldı. Geçen bir yıllık süreçte %18’lik bir artış yaşandığı fark edildi.

EKMEK NEDEN ZAMLANDI?

Ekmek fiyatlarında yaşanan bu beklenmeyen artışın nedeni olarak küresel piyasalarda Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci tahıl dengesini bozmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor. Rusya ve Ukrayna tahıl sektörüne yönelik önemli ihracat verileri ortaya koyan ülkeler arasında yer alıyor. İki ülke arasındaki çatışma süreci küresel tahıl pazarını da olumsuz olarak etkiliyor

AB ÜLKELERİNDE GÜNCEL EKMEK ZAMLARI

Avrupa Birliği ülkelerinde ekmek fiyatları farklı oranlarla zamlanabiliyor. Bu duruma örnek olarak; Fransa’da ekmeğe %8 zam gelirken Hollanda’da bu rakam %10’ları gördü. En çok zam artışı yaşayan ülke ise Macaristan oldu. Ekmek fiyatlarına %66 oranında zam uyguladı. Onu takip eden sırada ise Litvanya %33 artışla ekmek fiyatlarında en yüksek zammı yapan ülke oldu. Estonya ve Slovakya %32 zam, Almanya %17,5, İsviçre %4 oranında zam uyguladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.