Gündem

Bakan Dönmez’den “müjdeli” Karadeniz doğalgaz keşfi açıklaması geldi: 2023’ün ilk çeyreğinde…

2021 yılında, Mart 2020’de dünya geneline yayılan Covid-19 salgınının etkileri görüldü ve aşının bulunması ve yayılmasıyla birlikte pandeminin etkileri de yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamıştı. Ancak pandemi döneminde ortaya çıkan ekonomik darboğaz, 2022 yılında etkisini daha fazla hissettirmeye başladı. Küresel enflasyondaki yükseliş söz konusu ekonomik darboğazı etkisi altında tutmaya devam ederken, 2022 itibariyle daha sık gündeme gelmeye başlayan enerji krizi, tüm ülkeler adına bir sorun oluşturmaya başladı.

Enerji krizini destekleyen en kritik gelişmelerden biri ise Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş olmuştu. Söz konusu krizin ve yurtiçinde diğer birçok faktörün etkisiyle yükselen doğalgaz fiyatları sonrasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’den “müjdeli” bir haber geldi. Bakan Dönmez, söz konusu müjdeli haberinde, Karadeniz’de bulunan 650 metreküplük doğalgaza değindi. İşte detaylar…

BAKAN DÖNMEZ’DEN DOĞALGAZ AÇIKLAMASI GELDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen 741. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde yer aldı. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, Karadeniz’deki 540 milyar metreküplük doğalgaz keşfine değinerek vatandaşa müjdeli haberi duyurdu. Yaklaşık 800 yıl önce vefat etmiş olan bir Oğuz Bey’inin hala anılıyor olması ve adına şenlikler düzenleniyor olması konularına da değinen Dönmez, doğalgaz açıklamalarıyla dikkatleri çekti.

BAKAN DÖNMEZ’DEN “MÜJDELİ” DOĞALGAZ HABERİ!

Söğüt’te düzenlenen 741. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde konuşan Bakan Dönmez, Türk tarihine ilişkin açıklamalarda bulunduktan sonra doğalgaz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dönmez, sondaj filosunun marifeti ile Karadeniz’de 540 milyar metreküplük doğalgaz keşfine imza attıklarını ifade etti ve kıyıdan 170 kilometre açıktaki bu keşfin, tarihe rekorlar ile adını yazdırdığını söyledi. Bakan Dönmez konuya ilişkin açıklamasında “Şimdi biz bu gazı milletimizle buluşturmak için hummalı bir çalışma içindeyiz. Bütün hedefimiz yerli gazımızı 2023’ün ilk çeyreğinde evlerimizde kullanmak” sözlerini dile getirdi.

Bilindiği üzere 2022 yılının başlarında doğalgaz fiyatlarına gelen zammın ardından uzunca bir süre doğalgaz zammı gündeme gelmemişti. Yaz döneminde gündemden düşen doğalgaz zammı, Eylül ayının gelişiyle birlikte yeniden gündeme gelmişti. Yapılan açıklamalarda, konut tipi doğalgazda %20 oranda zam uygulandığı bildirilmişti. Son zam açıklamasının ardından Bakan Dönmez’in verdiği haber “müjde” olarak ele alındı.

“ABDÜLHAMİD HAN 1 FİLOSU YÖRÜKLER-1 KUYUSUNA GÖNDERİLDİ”

Şu an için hem denizde hem de karada operasyonların sorunsuz şekilde devam ettiğini belirten Bakan Dönmez, açıklamasında “İnşallah gelecek yıl Türkiye, Karadeniz gazıyla buluşacak. ‘Bulduk, tamam artık, aramayı bitirelim, bu bize yeter’ demedik. ‘Hakkımız olan ister Karadeniz’de, ister Akdeniz’de nerede olursa olsun gider alırız’ dedik. Sondaj filomuzun en güçlüsü Abdülhamid Han’ı Akdeniz’de Yörükler-1 kuyusuna gönderdik. Gemimizdeki tüm personelimiz canla başla çalışıyor. Tem amaçları var: Yeni bir keşif, yeni bir müjde. İnşallah umutluyuz. Rabbim nasip ederse güzel haberleri milletimizle paylaşacağız. Keşfin ateşini Akdeniz’de de yakmaya kararlıyız” sözlerini dile getirdi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.