Gündem

Bakanlık konuya seyirci kalmadı! Kira artışına denetleme geldi: Emlakçılar incelemeye alındı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati gayrimenkul sektörüne yönelik yeni bir çalışma başlatıldığının haberini verdi. Özellikle konutlarda yaşanan yüksek kira artışına yönelik denetimlerin sıklaştırıldığını; “Gereken neyse yapıyoruz ve yapacağız” mesajıyla kamuoyu ile paylaştı.

Yapılacak denetleme çalışmalarında özellikle aracı firmalar hedefte yer alıyor. Konut fiyatındaki artışın nedeni dışında emlakçı içinde özel bir inceleme yapılacak. Bu sayede piyasada oluşan usulsüzlüklerin önüne geçmek hedefleniyor.

TAPU VE EMLAK SİTELERİNE DETAYLI İNCELEME BAŞLATILDI!

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati; finansal, mali konularda satış yapan aracı tapu ve emlak sitelerinin incelediğini ifade etti. Yapılacak analiz ve değerlendirmeler sonucunda kayıt dışı ekonomi ile ilgili üstün bir mücadele verilecek. Gayrimenkulde fahiş fiyat artışının önüne geçebilmek için sebepler detaylıca incelenecek. Özellikle emlak ilanı veren sitelere yönelik oluşan fiyat artışının etkeninin sadece enflasyon olup olmadığı tespit edilecek.

SUNİ FİYAT ARTIŞININ ÖNÜNE GEÇİLECEK!

Pek çok firma ve emlakçı arz talep dengesini göz önünde tutup suni fiyat artışı yapıyor. Bu durum ekonomik olarak hiç olmayacak rakamları ortaya çıkarıyor. Artan rakamlar bazı durumlarda piyasayla ilgisi olmadan kiracıların ödeme zorluğu yaşamasına neden oluyor. Enflasyonun da net bir şekilde hissedildiği piyasalarda daha kötü bir ekonomi oluşuyor. Konut satışından elde ettiği geliri doğru bilgilerle beyan etmeyen kişilere yönelik tespit çalışması başladı.

KONUT SATIŞI YAPAN FİRMA VE EMLAKLAR MERCEK ALTINDA!

Vergi ödemelerini zamanında yapmayan, yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında soruşturma başlatılıyor. Sadece konut satış rakamlarına odaklanılmayacak. Konut satışını gerçekleştiren aracı firmalar ve emlakçılar da detaylı inceleme altına alınıyor.

Çalışmalar sonuç bulduğunda emlak piyasasına yönelik oluşmuş olan spekülasyonlar ve fahiş artışlar detayları ile ortaya çıkarılacak. Özellikle konut satışında elde ettiği geliri hesap dışı bırakarak, eksik beyan başvurusunda bulunan emlak ve firmalarında tespiti bu şekilde gerçekleşmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.