Bank of America: Stablecoin'ler artık sistematik olarak önemli bir varlık

Bank of America, Salı günü yayınlanan bir notta stablecoin'leri 'sistematik olarak önemli bir varlık' olarak nitelendirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Bank of America: Stablecoin'ler artık sistematik olarak önemli bir varlık
Bank of America, Salı günü yayınlanan bir notta stablecoin'leri "sistematik olarak önemli bir varlık" olarak nitelendirdi.

Rapor, stabilcoinlerin küresel finansal sistem üzerindeki etkisi hakkında bu ayın başlarında bir ABD Hazinesi yayınını takip ediyor. Yayın, düzenleyicileri varlıkların güvende kalmasını sağlayan yeni kuralları "hızlı bir şekilde" hazırlamaya çağırdı.

Tether gibi stablecoin'lerin ilk kez 2014'te ortaya çıkmasından bu yana, toplam piyasa değerleri 141 milyar doları (105.37 milyar sterlin) aştı ve üç aylık işlem hacmi 1 trilyon dolara yaklaştı.

Stabilcoinler nedir?

Stablecoin'ler, sabit bir fiyat sağlayan kripto para varlıklarıdır. Örneğin, Tether Vakfı, adaşı token Tether'e yatırılan her 1 Dolar için 1 Dolar ayırıyor.

Diğer stabil coin örnekleri arasında PAX ve USD Coin bulunur. PAX'ın değeri altın gibi doğal kaynaklara bağlıyken USD Coin forex piyasasında ABD dolarının fiyatına bağlıdır.

Bitstamp ve Coin Metrics'in araştırmasına göre, borsalar ve büyük kurumsal firmalar tarafından desteklenen birçok yeni madeni parayla birlikte Bitcoin'in birim fiyatının yanı sıra stablecoin arzı da istikrarlı bir şekilde arttı.

Araştırma, stabilcoinlerin satış tarafı organizasyonları için kazançlı bir iş olabileceğini gösteriyor. Rapor, yüksek talep bir stablecoin'in fiyatını değerinin üzerine çıkardığında yeni madeni paralar basmaktan büyük karlar elde edebilen tedarikçiler için sabit paraların sabit fiyat doğasının arbitraj fırsatları olduğunu söylüyor.

Stabilcoin işlemleri

Kripto para birimi ve sabit para işlemleri yapan birkaç şirket var. Örneğin Visa, varlığın işlem gücünü artırmak için Ripple ile ve borsanın aynı adı taşıyan banka kartını çıkarmak için Coinbase ile ortaklık kurdu.

Mastercard ve Western Union da operasyonlarına kripto para birimi eklemeye başladı. Mastercard'ın artık bir kripto para araştırma ekibi varken, Western Union müşterilerinin kripto para birimlerini transfer etmesine izin veriyor.

Bank of America, araştırma notunda, bu şirketlerin artan stabil coin talebinden fayda sağlayacaklarını ve her hisse senedini “Satın Al” olarak derecelendirdiğini söyledi.

Visa hissesi Salı günü %1.49 artışla hisse başına 198.49$'a yükseldi. Mastercard'ın hissesi %2.4 artışla 329$'a yükselirken, Western Union %0.65 kayıpla hisse başına 16.90$'a yükseldi.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN