Bankacılık Sektörünün Toplam Karı Açıklandı

0
81

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankacılık sektörünün bu dönem ne kadar kar elde ettiğini açıkladı. BBDK’nın yaptığı açıklamaya göre bankacılık sektörü bu yılın Nisan ayı döneminde toplam 16.166 milyon TL kar etti. Geçtiğimiz yılların kar oranlarına kıyasla bu yıl sektörde bir daralma yaşandığı gözlemlendi. Konuya ilişkin tüm detayları haberimizde derledik. İşte detaylar…

Dönemsel Sektör Karında Düşüş Var

BBDK bankacılık sektörünün elde ettiği karı tüm detayları ile paylaştı. Piyasalarda yaşanan dengesizlikler tüm sektörleri etkiledi. Artan döviz kurları ve sektörlerin daralma yaşadığı bu dönemde bankalarda bu durumdan ok etkilendi. Faiz oranlarının ani yükselişleri tüketicileri kredi çekmekten uzak tuttu. Bir türlü düşmeyen faiz oranları ve alım gücünün azalması bankacılık sektörünün elde ettiği karı da son derece düşürdü. Açıklanan son verilere göre 2019 yılının Nisan ayında tüm bankacılık sektörünün elde ettiği toplam finansal kar 16.166 milyon TL olarak analiz edildi.

Bankalar Tahsil Edilemeyen Alacaklarını Sattı

Sektörlerde yaşanan daralmalar ile birlikte global olarak tüm ekonominin etkilendiği bu süreçten bankalarda nasibini aldı. Birçok büyük banka alacaklarını toplayamadı. Ödeme zorluğu çeken tüketicilerin takibe alınan tüm borçlarını bankalar belirli miktarlar karşılığında satmayı tercih etti. Bankaların bu yıl elde ettiği gelir verilerinde her ne kadar artış görünse de önceki yıllara oranla düşüş yaşadıkları görülüyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here