13 Aralık 2019 Cuma 23:08
2020 KOSGEB Faizsiz Kredi Hibe Desteği Nasıl Alınır? Sıfır Faizli Destek Kredisi ve Şartları Nelerdir? (300.000 TL)

KOSGEB, faizsiz kredi vererek küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemeye devam etmektedir. Bilindiği üzere KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine, sermaye ve kredi desteği vererek bu işletmelerin büyümeleri yönünde adımlar atmasına destek çıkmaktadır.

KOSGEB NEDİR?

KOSGEB’in açılımı ‘Küçük ve Orta Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı” olarak geçer. Küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine ve girişimcilere finans desteği sağlar ve karşılıksız yardımda bulunur.

Küçük ve orta ölçekli işletmecilerin ve işletme açmak isteyenlerin imdadına yetişen devlete bağlı bir kurumdur.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlıdır. Asıl amaç, bu işletmelerin rekabet gücünü arttırmak, ürün ve hizmetlerin kalite standartlarını yukarıya çıkarmak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyük işletmeler karşısında tamamen yok olmasını önlemek ve ekonomi içindeki payını arttırmaktır.

Devlet, işletme sahibi olmak isteyenlere KOSGEB aracılığıyla yardım destek çıkmayı amaçlar.

2020 KOSGEB FAİZSİZ KREDİ İMKANINDAN KİMLER FAYDALANABLİR?

KOSGEB’in vereceği destekten faydalanmak isteyenler, işletme açma amacını taşıyan girişimciler ya da işletmelerini büyütmek isteyen girişimciler olacaktır. Ancak sadece istemek, tek başına işletmeyi açmak ve geliştirmek için yeterli olamayabilir. Bunun için bazı eğitimler alınmak zorundadır.

KOSGEB faizsiz kredi desteğinden faydalanabilecekler şunlardır:

 • KOSGEB tarafından konunun uzmanı olan eğitimciler tarafından verilen eğitimleri alan kişiler,
 • Üniversitelerde açılan Genç Girişimci Geliştirme Programından mezun olan kişilerdir.

Böylece girişimcilere hem eğitim hem de finansal açıdan destek verilmiş olur ve girişimci, planlarını yaparken aldığı eğitimle başarı oranı yükselmiş olur.

2015 yılından bu yana doğal afetler, genel grev, yangın ve terör olaylarından etkilendiğini ispatlayan işletmelere, kredi sağlanacak ve ülke ekonomisindeki paylarını arttırarak ülke ekonomisi şartlarında işletmecilere rahat bir nefes aldıracaktır.

KOSGEB NE KADAR FAİZSİZ KREDİ VERİYOR?

Küçük ve orta ölçekli işletme sahibi esnafların rekabet gücünü arttırma ve üretimde kalitenin yükselmesi için verdiği desteklerden en önemlilerinden biri de faizsiz KOSGEB kredisidir.

KOSGEB, öncelikle BBDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na kayıtlı yerli ve yabancı bankalarla saya oturarak, bu kredinin hangi bankadan alınacağı konusunda anlaşmaya varır. En fazla 4 yıl (48 ay) vadeli kredi çekilebilir.

2019 için kararlaştırılan limite göre her esnaf için üst limit 300 bin lira olan kredi imkânı verilir. Kredi alındıktan sonra ilk 12 ay yani 1 yıl boyunca geri ödeme yapılmaz. Daha sonrasında 36 ay boyunca, 3 aylık aralıklarla ödeme yapılır. Yani 36 ay süre zarfında 3 ayda bir ödeme yapılır.

Alınan 100 bin liralık kredi içi 30 bin lira civarında faiz istenmektedir. İşte KOSGEB bu faiz oranının hepsini ya da bir kısmını ödeyerek esnafa destek olmaktadır. 

KOSGEB FAİZSİZ KREDİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

 • Öncelikle, esnafın yukarıda sayılan eğitimlerin birinden yararlanmış olması gerekir.
 • Esnafın ya da girişimcinin KOSGEB’e kaydolması gerekir.
 • Kişinin T.C vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • Başvuran esnaf ya da girişimcinin kredi alacağı bankaya zaten bir borcu varsa ve bu borcu diğer yıla sarkmışsa ya da bankanın kara listesine alınmışsa banka tarafından kredi verilmeyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kredinin faizlerini KOSGEB ödemektedir. Bu yüzden kredinin ham hali ile ilgili ret ya da onay kararı KOSGEB’den bağımsızdır.
 • İşletmenin faaliyette olması yani fiilen açık olması gerekir.
 • İşletmenin KOSGEB yasağı olmaması gerekir.

Faizsiz KOSGEB Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

2020 yılında faizsiz KOSGEB kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Garanti Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Halk Bankası
 • Şekerbank
 • Akbank
 • Vakıflar Bankası
 • Denizbank

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 02.06.2020 18:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.