18 Temmuz 2019 Perşembe 11:36
Akbank Güncel Konut Kredisi Kampanyası 2019

Akbank Güncel Konut Kredisi Kampanyası 2019


2019 yılı Akbank mevcut konut kredisi kampanyası ile Akbank faiz oranlarında önemli düşüşler sağlamıştır. Ev sahibi olmak isteyenleri sevindiren bu kampanyanın güncel konut kredisi faiz oranı %1,71 iken bu rakam %1.64’a kadar gerilemiştir. Bu oranların düşmesinin yanı sıra geri ödeme durumunda kişiye özel ödeme imkanları sağlanmaktadır.

Konut Kredisi Çeşitleri


Konut kredisi türleri, sahip olunmak istenilen evin ödemesinde sağlanılan çeşitli kolaylıklardır. Genel itibariyle geri ödeme noktasında birbirinden ayrılırlar. Çoğu kredi çeşidinin ortak noktası sabit faizli oluşudur. Kimisi gelir düzeyine göre tarihlendirilirken, kimisi eşit taksitlidir. Akbank’ın sunmuş olduğu bu çeşitlilik ile müşteriler kendilerine en uygun olan kredi türünü seçerler. Ödemelerini seçtikleri kredi türü üzerinden gerçekleştirirler. Bahsettiğimiz kredi türleri şunlardır:

 • İndirimli konut kredisi

 • Sabit faizli konut kredisi

 • Kentsel dönüşüm kredisi

 • Peşinatsız konut kredisi

 • Ara ödemeli konut kredisi

 • Balon ödemeli konut kredisi

 • Artan ödemeli konut kredisi

 • Masrafsız konut kredisi

 • Kentsel dönüşüm kredisi


Akbank Konut Kredisi Başvurusu


Akbank konut kredisine müracaat edebilmek için öncelikle istenilen yaş sınırının üzerinde olmak ve aylık minimum 1.000 TL ve üzerinde bir maaşa sahip olmak gerekmektedir. Tabii ki bu şartlar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Şartların sağlanması ile birlikte;

 • TC kimlik belgesi

 • Adres

 • Satın alınmak istenilen evin tapu fotokopisi

 • Gelir belgesi


(Gelir belgesi kendi içerisinde çeşitlenmektedir. Eğer serbest meslek sahibi iseniz, vergi levhası; emekliyseniz, hesap cüzdanı; gayrimenkul geliri beyan ettiyseniz, tapu aslı ve fotokopisi; şirket ortağı iseniz, Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan kuruluş ilan fotokopisi; ücretli bir çalışan iseniz, net maaşı gösteren işyerince onaylanmış belge gerekmektedir.)

Gibi belgeleri ayarladıktan sonra kredi müracaat formunu da doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Konut kredisi başvurusunda sahip olunmak istenen ev, banka tarafından ipotek altına alınmaktadır. Bunun sebebi hem kredinin geri ödemesinin uzun yıllara ulaşabilmesi, hem de kredi miktarının yüksek olmasından dolayı bankanın bir önlem olarak ipotekleme işlemini gerçekleştirmesidir. Şubeye gitmeden de konut kredisine başvuru yapabilmeniz mümkündür.” Akbank Direk İnternet’e” giriş yapın. Sizden istenilen kişisel bilgileri doğru ve eksiksiz girmeniz ile kredi başvurunuzu hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz kredi başvuru sonucu cep telefonunuza iletilecektir.

Konut Kredisi Hesaplama


İstenilen kredinin hesaplama eylemi için kredinin faizi, vadesi, geri ödeme miktarı vs. bilinmesi gerekmektedir. Bu bilgileri artık öğrenebilmek ve hesaplama yaptırabilmek için bankaya gitmenizi gerek yoktur. İnternet üzerinden “Akbank kredi hesaplama” seçeneği ile elde edilmek istenilen bilgilere kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Yapılan hesaplama ile sadece konut kredisi değil diğer krediler hakkında da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Kredi hesaplama aracı ile; konut kredisi türünü seçmeniz, kredi vadesini ve kredi miktarını belirlemeniz ve ardından kredi hesapla işlemini yaptıktan sonra anında istediğiniz krediye başvuru yapabilmektesiniz. Ayrıca Kredi hesaplaması ile ulaşabileceğiniz detaylı bilgiler şunlardır;

 • Aylık taksit tutarı

 • Toplam ödeme miktarı

 • Teminat

 • Yıllık maliyet miktarı

 • Kefil sayısı


Konut Kredisi Hesaplamada Dikkat Edilmesi Gerekenler?


Kredi hesaplaması yapılırken, faiz oranları büyük öneme sahiptir. Çünkü çekilmek istenilen tutarın miktarının yüksek olması ve vade zamanlarının uzun olması ile oranlardaki küçük rakamların değişmesi dahi geri ödeme tutarına önemli ölçüde yansıyabilir. Bir diğer nokta peşinattır, elinizde bulunan peşinat yani nakit para ne kadar fazlaysa alacağınız kredinin tutarı da bir o kadar düşük olacaktır. Vade süreleri de konut kredilerinde önemli bir yer tutar. Çünkü faiz oranının belirlenmesine sebep olan vade süreleridir. Kısacası ödeme yapacağınız ay sayısı ne kadar yüksek olursa faiz oranı da bir o kadar yüksek olacaktır. Örnek olarak 45 ay vadeli bir kredinin tutarı ile 90 ay vadeli bir kredinin tutarı aynı olmayacaktır. Bir başka önemli nokta gelir durumunuz ile alacağınız kredi arasında bir tutarlılık olması gerekir. Bunun nedeni geri ödeme yaparken gerçekleştireceğiniz bir aylık aksama dahi sizi büyük bir ekonomik külfete sokabilir. Yani bütçenize uygun bir kredi miktarı seçmelisiniz.

Akbank Konut Kredisi Faiz Oranı


Akbank konut kredisi faiz miktarı 2019 yılının temmuz ayı itibariyle azalmıştır.  Minimum faiz oranı %1.64’ kadar gerilemiştir. Konut kredisinin minimum vade oranı 1 ay iken; maksimum vade oranı 120 ay civarındadır. Minimum kredi tutarı da 5.000 TL ve maksimum kredi tutarı 1.000.000 TL’dir.  Ev sahibi olmak isteyenler için evin ekspertiz değerinin maksimum %80’i kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca ev kredisi alabileceğiniz miktar şu üç değişkene bağlıdır;

 • Evin ekspertiz değeri

 • Hanenin geliri

 • Kredibiliteniz


 

Hangi Evler Konut Kredisine Uygundur?


Evin konut kredisine uygunluğunun belli başlı şartları vardır.

 • Konutun iskanının bulunması

 • Evin ipotek altında olmaması

 • Evin en az %80’inin tamamlanmış olması

 • Kat mülkiyetinin verilmiş olması


Bu şartlara uygunluk sağlanmadığı takdirde konut kredisi verilemez. Ayrıca sahip olunmak istenilen konut fazlaca hasar görmüş bir ev ise banka kredi vermeye yanaşmayabilir.

Akbank Konut Kredisi Dosya Masrafları


Konut kredisi dosya tutarı; 116 TL taşınmaz malın ipotek bedelidir. Konut kredilerinin hepsi için ise ekspertiz ücreti sabit olarak 850 TL’dir. Konut sigortası 180 TL tutarındadır ve bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte 120 TL Doğal Afet Sigortaları Kurumu(DASK) masraf bedeli temin etmektedir. Bir diğer husus 150 bin TL konut kredisi için 750 TL tutarında kredi tahsis ücreti bulunmaktadır. Son olarak 100.000 TL civarındaki kredinin dosya bedeli maksimum 500 TL olmaktadır.

Akbank Konut Kredisi İşlemlerinin Tamamlanması Ne Kadar Sürer?


Konut kredisinin tamamlanması için başvurudan itibaren 3 farklı aşama bulunmaktadır. Öncelikli olarak banka tarafından gerçekleştirilen “ön onay” süreci bulunmaktadır. Banka ön onay için yaptığı incelemeler sonucunda şartlara uygunluğunuza göre olumlu ya da olumsuz bilgilendirmeyi 1 veya 2 gün içerisinde gerçekleştirmektedir. Size geri bildirimde bulunmaktadır. Ön onaydan geçmesi durumunda bir eksper tarafından değer tespiti yapılır. Sahip olunmak istenilen gayrimenkulün gerçek değeri ile krediye uygunluğu tespit edilir. Ön onay ve eksper incelemeleri süreci toplamda 4 günü bulabilir. Son aşamada ise ekspertiz değerinin maksimum %80’ini kullanmak üzere bankanın onayı beklenir ve onay çıkması halinde sözleşme yapılmaktadır.

Hangi Durumlarda Konut Kredisi Kullanılmaz?


Banka konut kredisinin kullanılamama durumunu bazı şartlara bağlamıştır. Bu şartların var olması durumunda konut kredisi verilmemektedir. Başlıca şartlar;

 • Konut kredisi sahibi olabilmek için istenilen gayrimenkulün “mesken” olarak geçmesi gerekmektedir. Dükkan, arsa, depo gibi görünümlere sahip olanlara kredi verilmemektedir.

 • Almayı hedeflediğiniz evin kanuna ve yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılmış olması gerekir.

 • Bankanın görevlendirdiği eksper evin ne kadarının tamamlandığına da bakmakla görevlidir. Şayet konutun %80’i tamamlanmadan kredi başvurusunda bulunulmuşsa başvuru reddedilmektedir.

 • Konut kredisini, kan bağının bulunduğu bir kimsenin evini satın almak için kullanacaksanız kredi verilmeyecektir. Bunun sebebi gerçekleşecek olan satışın finansman olarak görülmesidir.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.