Akbank Sim Kart Bloke Kaldırma

14 Eylül 2019 Cumartesi 23:41
Akbank Sim Kart Bloke Kaldırma
Akbank’ın sim kart blokesi uyguladığı özel durumlar vardır. Bu tip olaylar, kullanıcının daha çok farklı bir telefona ya da cihaza geçişi sırasında, banka tarafından müşterinin güvenliğini sağlamak adına yaptığı uygulamalardır. Akbank sim kart blokesi koyduğunda, kısa mesajlar söz konusu telefona gitmeyecek demektir.

Bloke koyulmasının amacı herhangi bir telefon hırsızlığı olduğunda, hırsızlık yapan kişi/kişilerin müşterinin bankada kayıtlı bilgilerine ulaşmasını önlemektir. Aynı şekilde kullanıcı telefon numarasını değiştirdiğinde de kartına bloke konur. Böylece müşterinin bankaya başvuru yaparak iletişim telefonunu güncellemesi sağlanır.

Sim Kart Blokesi Yapıldığında Uygulanamayacak İşlemler


Sim kart bloke olduğunda yapılamayacak uygulamalar şunlardır:

 • Banka müşterisi, Akbank direk internet ve/veya mobil bankacılığına ulaşamaz ve hiçbir şekilde bankacılık işlemi yapamaz.

 • Banka müşterisi, SMS ile kartına ait özel şifreyi belirleyemez.

 • Banka müşterisi, 3 Boyutlu Güvenlik ( 3D Secure) kullanarak internet üzerinden alışveriş yapamaz.

 • Banka müşterisi, kişisel bilgilerini değiştiremez ve görünür hale getiremez.

 • Banka müşterisi, bankanın anlaşmalı olduğu mağazalara alışveriş kredisi müracaatı yapamadığı gibi, söz konusu yerlerde alışveriş kredisi de kullanamaz.


Bütün bunlar nedeniyle, sim kart blokesi kullanıcılar tarafından mümkün olan en kısa sürede kaldırılmak istenir.

Sim Kart Blokesi Kaldırmak İçin Yapılması Gerekenler


Sim kart blokesi, bankaların müşteri güvenliği için mutlaka yapması gereken bir uygulamadır. Bununla birlikte sim kart blokesi belli yollar izlenerek kaldırılabilir. Her bankanın sim kart bloke kaldırılması için belirlediği yol haritaları farklıdır.

Akbank Hesabının Bulunduğu Sim Kart Blokesini Çağrı Hizmetleri Yardımıyla Kaldırmak


Akbank hesabının tanımlı olduğu sim kart blokesini çağrı hizmetleriyle kaldırmak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle Akbank müşteri hizmetlerine ait telefon numaraları aranır. Aranabilecek numaralar 444 25 25 ya da 0 850 222 25 25’dir.

 • Bu uygulama sırasında müşteri temsilcisi ile kart sahibi görüşür.

 • Görüşme sırasında güvenlik açısından müşteri temsilcisi tarafından arayan kişiye, bazı özel sorular sorulur. TC Kimlik Numarası, kişinin doğum tarihi, doğum yeri ve/veya anne kızlık soyadına ait bazı harfler vb.

 • Daha sonra müşteri temsilcinin de yardımıyla sim kartın blokesi kaldırılır.

 • Telefon ederek çağrı merkezi üzerinden müşteri temsilcisi ile görüşmek, blokeyi kaldırmak için uygulanabilecek en hızlı yöntemdir.


Akbank Hesabının Bulunduğu Sim Kart Blokesini ATM Yardımıyla Kaldırmak


Akbank hesabının tanımlı olduğu sim kart blokesini ATM’den kaldırmak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Sim kart blokesinin kaldırılması için bir başka seçenek olarak, tercih edilen herhangi bir Akbank ATM’sine gidilir.

 • Banka müşterisi, kendi banka kartı ile ATM’ye giriş yapar.

 • Daha sonra ATM üzerinden ‘’İşlemler’’ menüsü seçilir.

 • İşlemler menüsü üzerinden ‘’Mobil Şube İşlemleri’’ yazısına tıklanır.

 • Bu bölümdeki yönlendirmeler izlenerek bloke edilmiş bulunan sim kart aktif hale getirilir. Böylece Akbank sim kart blokesi kaldırma işlemi tamamlanır.


Akbank Hesabının Bulunduğu Sim Kart Blokesini Akbank Şubesine Giderek Kaldırmak


Akbank hesabının tanımlı olduğu sim kart blokesini Akbank şubesi üzerinden kaldırmak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Akbank müşterisi kendi tercihine bağlı olarak, uygun bulduğu bir Akbank şubesine gider ve SIM kartına ait bloke işleminin kaldırılmasını talep edebilir.

 • Bu işlem için müşteri temsilcisi ile görüşülür.

 • Müşteri temsilcisinin müdahalesi ile sim kart blokesi kaldırılır.

 • Diğer iki yönteme oranla bu yol biraz daha uzun sürebilir.


Akbank Kredi Kartı Şifresi Blokeden Kurtulmak


Akbank kredi kartı şifresinin blokesini kaldırmak için de yine ATM’ler kullanılabilir. Fakat her ATM yazılımında şifre blokesi kaldırma işlemi bulunmaz. Bu nedenle hızlı ve kesin sonuç alınması için 444 25 25 ya da 0 850 222 25 25 numaralı telefonlardan birinden çağrı merkezinin aranması önerilir.

Bu yöntem hem çok kolay, hem de çok çabuk uygulanabilir. Ayrıca Akbank çağrı merkezinin resmi tatiller de dahil olmak üzere 7/24 her zaman hizmet veriyor olması da bu yöntemle bloke kaldırılması için tercih edilebilir olmasını sağlıyor.

Akbank Sim Kart Blokesi Kaldırmak İçin PUK Kodu


Akbank sim kartı blokelendiğinde açılması için PUK kodu gerekli olabilir. PUK kodu alınması için başvurulması gereken yol, öncelikle Akbank resmi sitesi üzerinden giriş yapmaktır.

Resmi site üzerinde yer alan Akbank direk şifre menüsüne giriş yapılır. Bu menüye girildiğinde PUK kodu oluşturma maddesi bulunur. Bu bölümden yapılacak yönlendirmeler takip edilerek PUK kodu oluşturulur.

Bahse konu PUK kodunun kullanımı ile Akbank sim kart blokesi kaldırılır.

Akbank Direkt Şifreci


Akbank direkt şifreci Akbank tarafından üretilmiş bulunan ve Akbank direk giriş işlemlerinde kullanılabilen bir şifre ekipmanıdır. Akbank direk şifreci tanımlanırken, cep telefonu üzerinden SMS şifresi alınamadığı takdirde de kullanılabilen bir tür alternatif şifre cihazı olarak tarif edilir. Oluşturduğu şifreler tek kullanımlıktır ve cihaz pil ile çalışmaktadır.

Akbank Direkt Şifreci İstemi ve Aktive Edilmesi


Akbank direkt şifreci cihazı alınmak isteniyorsa bunun için başvuru yapacak kişi kendisine en yakın Akbank şubesine gitmelidir. Şube üzerinden Akbank Şifreci talebi yapılır. Cihazın fiyatı 35 TL’dir. Cihazın aktivasyonu için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle Akbank Direk internete girilir.

 • Buradan ‘’Kişisel Ayarlar’’ yazısı seçilir.

 • Daha sonra ‘’Akbank Şifreci’’ yazısına tıklanır.

 • En son adımda ’’ Aktivasyon’’ bölümüne giriş yapılır.

 • Bahse konu bölümde, direk şifreci cihazının arkasında yazlı bulunan ‘’Cihaz Seri Numarası ‘’ girilir. Burada Akbank direk şifrecinin oluşturduğu 2 adet şifre de peş peşe internete girildiği anda cihaz aktive edilmiş olur.


Akbank Direkt Şifreci Kullanımı


Akbank direkt şifreci cihazı, Akbank müşterisi Akbank Mobil ya da Akbank internet şubesine giriş yapmak istediğinde kullanılır. Bu cihazın kullanımı ile üretilen şifreler banka tarafından girilmesi istenen yerlere yazılarak, internet bankacılığına ait bütün işlemler yapılabilir.

Akbank direkt internete girmek isteyen kişinin yanında direkt şifreci bulunmadığı takdirde, kullanıcının cep telefonuna SMS gelmesi yöntemi ile de internet şubesine giriş yapılabilir.

Akbank şifreci kullanılırken, Akbank mobil ya da Akbank direk internet şubelerine giriş aşamasında birkaç defa üst üste hatalı şifre girişi yapıldığı takdirde Akbank Şifreci bloke olur.

Akbank şifreci blokesinin açılması için Akbank müşterisi kart bilgileri yanında olduğu şekilde Akbank Şifresi ‘’Bloke Açma’’ bölümü üzerindeki yönlendirmeleri takip ederek, Akbank direk şifrecinin blokesini kaldırabilir.

Eğer Akbank şifreciyi kullanan kişi kurumsal bir müşteri ise internet üzerinden blokeyi kaldıramaz. Bu amaçla kişinin Akbank şubesine gitmesi gereklidir. Ayrıca bireysel müşteriler de blokeyi kaldırtmak amacıyla Akbank şubelerine gidebilirler.

Herhangi bir sebeple Akbank Şifreci kullanımından vazgeçildiği takdirde bu cihaz güvenlik sebeplerinden ötürü bir başka müşteriye tahsis edilmeyeceği için banka tarafından iade alınmaz. Cihaz alımı sırasında bankaya ödenen 35 TL ‘nin geri ödenmesi için talepte bulunulamaz.

Akbank sim kart blokesi ile karşı karşıya kalındığı takdirde, blokeden kurtulmak ve tekrar bankacılık işlemlerini yapabilmek için uygulanabilecek yöntemler bunlardır. Sim kart blokesi oldukça can sıkıcı bir durum olmasına rağmen hem güvenlik açısından çok önemli bir uygulamadır, hem de yukarıda belirtildiği gibi blokenin kaldırılması kolaydır.

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.