09 Kasım 2019 Cumartesi 00:30
Küçükbaş Hayvancılık için Kredi Destek Paketi Hazırlandı! İşte Kamu ve Özel Bankaların Destekleri...

Günümüzde tarım ve hayvancılığa olan taleplerin yeniden artması ile birlikte banka kredisi ile küçükbaş hayvancılık yapmak da sıkça talep görmektedir. Farklı olanaklar ile küçükbaş hayvancılık kredisi sunmakta olan bankalar şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası 
  • Denizbank
  • İş Bankası
  • Akbank
  • Vakıfbank
  • Garanti Bankası

Bu bankalar içerisinden bazıları hayvancılığa özel olanaklar sunarken bazıları ise genel ihtiyaç kredileri ya da esnaf kredileri kapsamında kullanılan kredileri hayvancılık yapmak isteyen müşterilerine de sunmaktadır. Bu sayede kredi kullanımı yapılabilen her banka ile küçükbaş hayvancılığa yönelik finansman da sağlanmış olmaktadır.

Bakanlık Destekli Küçükbaş Hayvancılık

Ülke genelinde uygulanan politikalar gereği farklı iş alanlarında da devlet destekleri sağlanabilmektedir. Küçükbaş hayvancılığa bakanlık desteği sunan krediler ile hem finansman tutarı hem de ödeme kolaylıkları değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda yapılan destekler sadece küçükbaş hayvancılık ile ilgili değil; arıcılık, büyükbaş hayvancılık gibi farklı dalları da kapsamaktadır. 

Tarım Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalara bakıldığında; 

  • 500 üzeri küçükbaş hayvan
  • 5.000 TL ile çoban istihdamı

Gibi destekler sağlanmaktadır. Hayvan sayıların artması ile birlikte devlet tarafından hibe edilecek oranlar da artmakta ve uygunluk içerisinde işletme sahiplerine sunulmaktadır.

Anaç olarak adlandırılan koyu ve keçi desteği Tarım Bakanlığı tarafından bu yıl da düzenleme ile birlikte vatandaş ile paylaşılmaktadır. Buna ek olarak yeni gelen düzenlemede ise hayvan başına 25 TL olarak yapılan desteğine ek olarak dişi kuzu ve oğlaklar için damızlık olan her hayvana 100 TL destek ödemesi olacağı bilgisi resmi kanallar aracılığıyla paylaşılmaktadır.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi İçin Aranan Şartlar

Hayvancılık yapmak üzere krediye başvurmak isteyenler için diğer kredi şartlarına ek olarak çiftçi kayıt sistemi belgesi, hayvan varlığı listesi gibi evraklara da ihtiyaç duyulmaktadır. Evrakların tamamlanmasının ardından küçükbaş hayvancılık yapma kriterleri uygunluğu da onaylanan çiftçiler banka üzerinden başvurularını tamamlayabilmektedirler.

Son yapılan açıklamaların ardından kredi kullanmak isteyen çiftçilerin; 50 adet küçükbaş hayvanın olması gerektiği belirtilmiştir, daha az hayvan ile kurulacak işletmeler için bakanlık desteği sunulamamaktadır.

Tercih edilen hayvanlar içerisinde; Ankara keçisi, kıl keçisi, Kilis keçisi, saanem keçisi bulunmaktadır. Belirtilen cinste hayvanlar, Koyun-Keçi Kayıt Sistemi üzerinden takip edilecek olup, 9-24 aylarından farklı yaş diliminde olmama zorunlulukları bildirilmiştir.

Ziraat Bankası ile Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Tüm bankalardan farklı olarak küçükbaş hayvancılık kredisini Ziraat Bankası’ndan kullanmak isteyenler için belirlenmiş şartlar bulunmaktadır. Hayvansal Üretim Kredileri başlığı altında hizmet vermekte olan banka, yalnızca hayvan alımları ile ilgili değil aynı zamanda tüm makine, yem, araç ve sigorta giderleri için de finansman sağmaktadır.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi kullanımında faizsiz kullanım tutarı 100,000,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın üzerindeki finansman taleplerinde ise faiz oranları düşmekte ve kredi kullanımında en az faiz tutarlarında bu alanlarda görmekteyiz.

Genel hayvancılık kredilerinin yanı sıra küçükbaş hayvancılık kredisi kullanmak isteyenler için belirli faiz oranları ile maksimum sağlanan finansman 5 milyon olarak belirlenmektedir. 

Denizbank ile Küçükbaş Hayvancılık Kredisi 

Hayvancılık ile uğraşan müşterilerin tercih ettiği bir diğer hizmet ise küçükbaş hayvancılıkta Denizbank kredileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarımsal yatırım kredileri kapsamında değerlendirilmekte olan krediler hayvancılık ile ilgili olarak pek çok alana özel kredi olanakları sunmaktadır.

Denizbank hayvancılık kredileri, 60 aya varan vade seçenekleri ile hizmet vermekte olup farklı hayvancılık alanlarında farklı faiz uygulamaları yapabilmektedir. Ödeme planları ise hem düzenli aylık ödemeler şeklinde hem de üç aylık, iki aylık olacak şekilde bölünebilmektedir.

İş Bankası Küçükbaş Hayvancılık Kredi Olanakları

Farklı kredi paketleri ile çalışmakta olan bankanın İş Bankası kredilerinde küçükbaş hayvancılık fırsatları da oldukça yoğun bir şekilde talep edilmektedir. İşletme kredileri içerisinde yer almakta olan hayvancılık kredileri, farklı özel seçenekler içermektedir.

Damızlık koyun işletme olarak da ifade edilen küçükbaş hayvancılık kredileri kapsamında İş Bankası 24 aya varan vade seçeneklerini müşterilerine sunmaktadır. Bu vade oranları üzerinden tespit edilen çalışma alanına uygun faiz oranları da uygulanmaktadır.

Akbank Küçükbaş Hayvancılık Kredi Olanakları

Tarım bakanlığının sunduğu şartlar dahilinde işletme kurma onayını alan müşteriler için Akbank kredilerinde küçükbaş hayvancılık fırsatları bulunmaktadır. Tarım Bankacılığı kapsamında verilmekte olan kredilerin farklı vade seçenekleri ve faiz oranları da başvuruların ardından değerlendirilmektedir.

Tarım bankacılığı kapsamında; tarımsal makine ve araçlar için 60 aya varan vade seçenekleri sunulurken, damla sulama kredisi için 36 aya varan vade olanakları sunulmaktadır. Bunların yanı sıra uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için sunulan kredi olanağı içerisinde ise 84 aya varan vade seçenekleri de sunulmaktadır.

Tarım bankacılığının yanı sıra bazı müşteriler Akbank özelinde hayvancılık kredi kullanımları için bireysel ihtiyaç kredilerini de tercih edebilmektedirler. Bu kapsamda sağlanan finansman ile yatırım yapanlar tarım kredi olanakları dışında yalnızca bireysel ihtiyaç kredi olanaklarından faydalanabilmektedirler. 

Vakıfbank ile Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Devlet desteği üzerinden yeni hizmetler sunmakta olan Vakıfbank, hayvancılık sektörü içerisinde de küçükbaş hayvancılıkta Vakıfbank kredileri olanaklarını müşterilerine sunmaktadır.

Çiftçiye tam destek kampanyası ile düşük faiz oranları ve çeşitli vade seçenekleri içermekte olan banka hizmetleri, seçilen iş alanına göre farklı ödeme kolaylıklarını da sunmaktadır. Hem kısa vadeli ihtiyaçlara yönelik hem de uzun vadeli yatırımlara yönelik sunulmakta olan hizmetler bulunmaktadır.

Diğer bankalardan farklı olarak Vakıfbank, tarım kredileri kullanıcılarına özel kredi kartları da sunmaktadır. Vakıfbank tarım kart ile belirli iş yerlerinde 6 aya varan faizsiz vade seçenekleri ile ödeme planları yılda bir kez olacak şekilde belirlenmektedir. Buna ek olarak TMO kart ile toprak ürünleri ile ilgilenen çiftçilere yönelik farklı kolaylıklar sunulmaktadır. 

Hayvancılık ve tarım ile uğraşmak isteyenler için Vakıfbank’ın sunduğu bir diğer hizmet ise TARSİM sigortalarıdır.

Her türlü doğal afetler ve farklı tehlikeler karşısında yatırımlarını sigortalamak isteyen müşteriler için Vakıfbank şubelerinden işlem yapılabilmektedir. 

Garanti Bankası ile Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Farklı kredi seçenekleri ile karşımıza çıkmakta olan Garanti Bankası; Küçükbaş hayvancılıkta Garanti Bankası kredileri olarak da yeni hizmetler sunmaktadır. Küçükbaş kredi ile ilgilenen müşteriler için devlet kanalı ile yayınlanmış olan şartların sağlanması gerekmektedir.

Tarıma destek paketi olarak sunulmakta olan hizmet içerisinde, tarım sektörüne ait çalışılacak her alan için farklı ödeme planları oluşturulmaktadır. Garanti Bankası üzerinden tarımsal iş sahalarına yönelik kredi kullanmak isteyen müşterilerin öncelikle hangi sahada çalışacaklarını belirlemeleri gerekmektedir. 

Garanti Bankası hizmetleri dahilinde çiftçiler için emeklilik planını içeren KEP bulunmaktadır. Bu sayede kredi kullanan müşteriler aynı zamanda bireysel emeklilik sistemine de katılarak uzun vadeli yatırım da yapabilmektedirler. 

Küçükbaş hayvancılık kredisi yanı sıra tarımsal alanda kullanılan krediler ile birlikte Garanti Bankası özelinde de kart kullanımı bulunmaktadır. Ekin Kart adıyla bilinmekte olan bu kart üzerinden nakit ödemeleri ve ihtiyaçları karşılamak mümkün olmaktadır. 

Ekin Kart kullanımında, müşterilerin en çok faydalandığı kısım vade boyunca herhangi bir faiz ödemesi ile karşı karşıya kalınmamasıdır. Bu sayede ödeme kolaylığı sağlandığı gibi aynı zamanda vadesiz hesap ile yapılan işlemlerle de faiz ödemeleri önceden belirlenmiş olmaktadır.
 

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Son Güncelleme: 11.11.2019 07:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.