13 Aralık 2019 Cuma 03:49
Tavuk Çiftliği Kurmak İsteyenler! Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur? (Kanatlı Hayvan)

Kendi işini kurmak isteyen vatandaşlara, devlet destekli tavuk çiftliği kurmak için devlet tarafından destek verilmeye başlandı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından veren hibeyle sadece tavuk yetiştiriciliği değil; kaz, ördek, hindi yetiştiriciliği ve yumurta tavukçuluğu yapılabilir.

Günümüzde organik ürünlere ilgi ve talep gittikçe artmaktadır. Büyük sermayelerin kanatlı hayvan yetiştiriciliği birçok kez tartışma konusu olmuştur. Vatandaşlar da bu yüzden organik tarım ve hayvancılığa yönelmiş ve organik ürünler tercih etmeye başlamıştır.

Bu kadar talebin arttığı dönemde salma tavukçuluk ve salma tavuk yumurtacılığı işine giren ve tavuk çiftliği kuran girişimcilerin oranı gittikçe artmaktadır.

TAVUK ÇİFTLİĞİ KREDİSİ NEDİR?

Ülkede tarım ve hayvancılığı desteklemek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, anlaşmalı bankalar ile tavuk çiftliği kurmak isteyen vatandaşlara tavuk çiftliği kredisi vermektedir.

Bu kredi, Ziraat Bankası tarafından verilmektedir. Bu sayede girişimciler, faizsiz ya da düşük faizli tavuk çiftliği kredisi alarak salma tavukçuluk yapabilir ve tavuk çiftliği kurabilir. Bu krediyi KOSEB vermez. KOSGEB, tavuk yetiştiriciliği ya da hayvancılık sektörüne verdiği bir kredi yoktur. 

Tavuk Çiftliği Kurulumu İçin Gerekenler

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinden daha farklıdır. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine göre daha kolay ve daha kazançlıdır. Ancak tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimciler, öncelikle bu kararını gözden geçirmelidir.

Tavuk çiftliği projesini hayata geçirmek isteyen girişimciler, kararını verdikten sonra Orman ve Tarım Bakanlığı müdürlüklerine başvuru yapabilirler.

Tavuk Çiftliği Kurulumu Nasıl Yapılır?

Tavuk çiftliği kurmak isteyenler öncelikle ne tip bir çiftlik kuracağına karar vermelidir. 300-500 arası tavuk beslemek isteyen girişimcilerin tavuk çiftliği kedisi almasına gerek yoktur çünkü herhangi bir bankadan 20.000 TL tutarında kredi çekmek yeterli olacaktır. Bu yüzden öncelikle yetiştirilecek tavuk sayısına karar verilmelidir.

3 tip çiftlik tipi vardır. Bunlar;

 • Prefabrik,
 • Çadır tipi
 • Ev tipi konteyner.

Beslenecek kanatlı hayvan sayısına göre çiftlik tipi seçilmelidir. Prefabrik çiftlik kurulacaksa çiftliğin iç ve dış yapısıyla alakalı prefabriğin büyüklüğü, kullanılan malzeme, prefabriğin iç ve dış izolasyonu, pencere adeti, holluklar, yumurtalıklar, suluk gibi hususlara dikkat edilmelidir.

Bir diğer konu ise çiftliğin kurulacağı arazidir. Isıtma sisteminin kurulumu etkileyen temel unsur budur. Girişimcinin kendi adına bir arazisi varsa İl Özel İdaresi’ne giderek dileke verip başvuruda bulunabilir. Bu başvurunun ardından İl Özel İdaresi araziye gelip gerekli kontrolleri yapacaktır.

TAVUK ÇİFTLİĞİ HİBE KREDİSİ NASIL ALINIR?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı kampanyaya göre köye geri dönen genç 18-41 yaş aralığındaki girişimcilere hibe vermektedir. Tavuk çiftliği kurmak için devletten hibe almak isteyenler https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login linkine tıklayarak kaydını yaptırabilir.

Tarım ve Orman Bakanlığı köye dönen ve tavuk yetiştiriciliği yapacaklara 30 bin liralık hibe vererek 3 yıl boyunca çiftliği aktif tutma şartı koymaktadır

Devlet destekli tavuk çiftliği kredisi şartları şunlardır:

 • T.C vatandaşı olmak ve 18-65 yaş aralığında olmak.
 • Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydolmak.
 • 3 yıl süre ile hayvancılıkla uğraştığını belgelemek veya tarıma alakalı yüksekokul mezunu olmak. Veterinerlik gibi.

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapılacaksa (kaz, hindi gibi) 25 bin liralık yatırım yapan girişimciye devlet 75 bin liralık hibe desteği vermektedir.

Bu hibeyi almak için;

 • Kaz yetiştiriciliği yapacak olanlar 5.000,
 • Hindi ve ördek yetiştiriciliği yapacak olanlar en az 1.000 kapasiteli tesis kurmak zorundadır.

ZİRAAT BANKASI TAVUK ÇİFTLİĞİ KREDİ ŞARTLARI NELERDİR?

Bu kredi Ziraat Bankası tarafından verildiği için Ziraat Bankasının belirlediği damızlık kanatlı yetiştiriciliği kredisi şartlarını sağlamak gerekir. 

 • Proje detayları
 • Çiftliğin kapasitesiyle ilgili detaylar
 • Kurulacak çiftlik için sermayenin olup olmdığının ispatı
 • Arazinin girişimciye ait olması
 • Çiftliğin kaç yıllık süre için kurulacağı gibi konularda Ziraat Bankası bilgilendirilmelidir. %5’lik faiz oranı uygulanmaktadır. Diğer bankalara göre kıyaslandığında tavuk çiftliği kredisi için en düşük faiz oranı Ziraat Bankasına aittir.

GazeteBanka.Com Haberleri Kaynak Link Verilmeden Kullanılamaz.

Facebook Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Instagram Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Twitter Sayfamızı Buradan Takip Edebilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.