Bankadan Alınan Dövizlerde Yeni Karar

0
70

BDDK’nın bankalara gönderdiği kararname ile beraber bankalardan 100 bin dolar ve üzeri döviz alımı işlemleri gerçekleştirildiğinde; alınan dövizlerin bir gün sonrasında hesaplara aktarılacağı bilgisi geldi.

21 Mayıs gününden itibaren döviz alımını gerçekleştirecek olan kişilerin döviz alımları esnasında valör uygulaması gündeme gelecek. Bu uygulamanın hayata geçirilmesindeki temel amaç olarak ise dövizdeki spekülasyonları önlemek olduğu ifade ediliyor. Aynı zamanda da alınan bu kararın piyasadaki döviz miktarını bir anda düşürmeyi engellemek ve dolar kurunun yükselişi karşısında Türk lirasını korumak olduğu da anlatılıyor.

Düzenlemenin Bir Gereği Yok

Ekonomistler tarafından yapılan açıklamada BDDK’nın bu yeni kararının herhangi bir işlevinin bulunmadığı ifade edildi. Doların bir gün sonrasında hesaba geçmesi durumunun serbest piyasa kurallarına aykırı bir durum olduğu ifade ediliyor. Aynı zamanda da var olan ekonomik krize de katkısı olmayacağı konusunda fikir birliğine sahip olan uzmanların; ters tepebilecek bir kararın BDDK tarafından alındığı yönünde söylemleri de bulunuyor. Ekonomik krizle mücadelede izlenilen politikaların son derecede yanlış olduğu da sarf ediliyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here