Bankacılık

Bankalar, mevduat faizi kozlarını oynamaya başladı; yatırımcıların yüzü güldü! İşte 9 Eylül 2022 Cuma mevduat hesabı banka faizleri…

Eylül itibariyle mevduat hesap faizlerinde artışa giden bankalar, yeni faiz oranlarını açıklamaya başladı. Yüzde 23’e kadar ulaşan aylık faizler yatırımcıların yüzünü güldürürken; özellikle çevrimiçi açılan hesaplar daha çok kazandırmaya başladı.

Bankaların bir süredir yüzde 18 ila 19 bandında faiz sağladığı mevduat hesaplarda, bu ay itibariyle belirgin bir faiz artışı gözlenir hale geldi. Pek çok banka, 32 günlük vadeli olan mevduat hesaplarında yüzde 20’nin üzerinde aylık faiz sağlarken; yüzde 20’nin altında aylık faiz sağlayan bankalar da faizlerinde artışa gittiğini duyurdu. Öte yandan bankaların en yüksek faizi sağladığı hesap türleri, dijital olarak çevrimiçi açılan mevduat hesapları oldu.

YÜZDE 23 FAİZ VEREN BANKALAR BELLİ OLDU

Eylül ayı itibariyle en yüksek faiz oranı 32 günlük mevduat hesapları için piyasada yüzde 23 olarak gerçekleşti. Mevduat hesaplarının tamamlarında yüzde 23 faiz sunan Akbank ile VOV Hesap isimli internet bankacılığı üzerinden açılan mevduat hesabında yüzde 23 faiz sunan Alternatifbank, bu ayın en çok faiz veren banka unvanını paylaştı. Bu faizin 100 bin TL yatırım yapan vatandaşa kazandırdığı aylık net gelir ise, bin 916 TL olarak hesaplandı.

BANKALARDA FAİZLER YÜZDE 20’NİN ÜZERİNDE SEYRETTİ

Bu ay itibariyle faizlerini artıran pek çok banka faiz oranlarını yüzde 20 ve üzerine çıkardı. O bankalardan biri olan Odeabank, Oksijen Hesap yatırımcılarına yüzde 22,50 kazanç sunarken; 100 bin TL’lik yatırıma aylık bin 874 TL kazandırmaya başladı. Yüzde 22 kazanç ile yatırımcıların karşısına çıkan ING Bank, e-Turuncu Hesap için yapılan 100 bin TL’lik yatırımlara net bin 832 TL kazandırır hale geldi. Faiz oranlarında artışa giden CEPTETEB, Marifetli Hesap isimli vadeli hesap türünde aylık yüzde 21 kazanç vaat ederken, bu bankanın 100 bin TL’lik yatırımcıya sağladığı net kazanç ise, bin 749 TL oldu. Öte yandan yüzde 20 faiz sunan Fibabanka, Kiraz Hesap isimli hesaba 100 bin TL yatıran bir vatandaşa aylık bin 666 TL kazandırmaya başladı.

YÜZDE 20’NİN ALTINDA KALAN MEVDUAT FAİZLERİ DE ARTTI

Daha önce yüzde 16 aylık faiz sunan Garanti BBVA, eylül ayı itibariyle e-Vadeli Mevduat Hesabı yatırımcılarına aylık yüzde 18,50 faiz ve 100 bin TL’de net bin 541 TL kazanç sunmaya başladı. Faiz oranını yüzde 13’ten yüzde 16’ya çıkaran Enpara ise, bu ay itibariyle vadeli hesap yatırımcılarına net bin 333 TL kazandırır hale geldi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.