Bankacılık

Bankalardan promosyon ödemesi alan memurların emeklilerin dikkatine: İlk sözleşmeyi feshederek 10 katına kadar daha fazla ödeme alabilirsiniz!

Döviz kurlarında ve altın fiyatlarında gözlenen yukarı yönlü hareketler, gündelik hayat şartlarının da bir anda ağırlaşmasına sebep oldu. Hemen hemen her hizmet başlığına ve buna bağlı olarak da her hizmet ürününe yapılan yüksek oranlı zamlar, tüketicilerin bütçelerinin sıfırlanmasına sebep oldu.

Yapılan ve yapılmaya da devam edilen hizmet ve hizmet ürünü zamlarının ardından en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayacak kadar güçlü bir bütçeye sahip olmayan vatandaşlar, günü geçirmenin telaşesi içerisine düşmeye başladı. Ay sonunu getirmek konusunda artın başarılı olamayan birçok tüketici, maddi yüklerinin bir nebze olsun ferahlaması amacı ile bankaların kampanyalarını araştırmaya başladı.

Kart kampanyaları, kredi kampanyaları ve daha pek çok başlık altında geliştirmiş oldukları diğer kampanyaları ile dikkatleri üzerlerine çeken kamu bankaları ve özel bankalar, şu sıralar düzenledikleri promosyon kampanyaları ile adlarından söz ettirmeye başladı. Memur kadrolarında yer alan vatandaşlar adına yapılan protokoller ve şahsi başvurularda değerlendirilen emekli promosyon talepleri, gündemde sık sık konuşulan konular arasında öne çıktı.

Giderek artan enflasyon oranlarına karşı promosyon tutarlarını da güncellemek durumunda kalan bankalar, memurların ve emeklilerin karşılıksız ödeme alabilmeleri adına birbirleri ile yarışmaya başladı. Bu sayede kendi müşteri sayılarını ve doğal olarak da ürün satma potansiyellerini arttıracak olan bankalar, arka arkaya güncel promosyon kampanyalarını duyurmaya devam ederken önceki aylarda daha düşük tutarlarda ek ödeme hizmet almış olan vatandaşlar güncel tutarlarda yararlanıp yararlanamayacaklarını araştırmaya başladılar.

Vatandaşların yüksek promosyon ödemesi alma taleplerine ilişkin açıklamalarda bulunan uzmanlar, bu durum karşısında bazı adımların atılabileceğini ve promosyon tutarlarının yükseltilebileceğini ifade ettiler.

SÖZLEŞMELER FESHEDİLEBİLİR!

Ocak ayına girilmesinden bu yana emekli promosyonu ve memur promosyonu kampanyalarını güncelleyen kamu bankaları ile özel bankalar, son dönemlerde giderek artan enflasyon oranları karşısında tekrar harekete geçti. Müşteri sayısını arttırmak adına kesenin ağzını açan bankalar, son promosyon tutarlarını eylül ayının başında duyurdu.

Bankalardan gelen yüksek tutarlı son promosyon kampanyası haberlerinden sonra harekete geçen mevcut müşteriler, daha önceki aylarda düşük tutarlarda almış oldukları promosyon ödemelerini güncel tutarlara çevirip çeviremeyeceklerini araştırmaya başladılar. Uzmanlar, vatandaşların haklı taleplerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundular.

Yeni Asır Gazetesi’nden Faruk Erdem tarafından kaleme alınan habere göre eski promosyon sözleşmelerin feshedilmesi ile birlikte alınabilecek olan güncel promosyon tutarı arasında nerede ise 10 kata yakın bir fark olduğu bilgisi kaydedildi.

PROMOSYON SÖZLEŞMESİ FESHEDİLİRSE NE KADAR İADE YAPILIR?

Hali hazırda yürürlükte olan promosyon sözleşmelerinin feshedilmesi ve yenisi ile değiştirilmesinin talep edilmesi durumunda birtakım iade ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Belirlenen kurallara göre sözleşmenin ilk yılda feshedilmesi durumunda promosyon ödemesinin tamamının, diğer yıllarda feshedilmesi durumunda ise yüzde 50’sinin iade edilmesi gerekmektedir.

BAKANLIKLARDAN FESİH KARARLARI!

Memur promosyonlarına ilişkin de harekete geçen bankalar, bakanlıkların fesih kararları ile karşılaşmaya başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sözleşme feshi kararından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı da sözleşme bitiş tarihine 10 ay kala fesih için bir komisyon oluşturdu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.