Begonvil nasıl budanır? 7 adımda begonvil budama

Begonvil ne zaman, nasıl budanır? Begonvil bakıyorsanız ve budama işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız izler için detaylı bir rehber hazırladık. İşte adım adım begonvil budama...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Begonvil nasıl budanır? 7 adımda begonvil budama
Begonvil ne zaman, nasıl budanır? Begonvil bakıyorsanız ve budama işleminin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız izler için detaylı bir rehber hazırladık. İşte adım adım begonvil budama...
Gazete Banka - Tonyukuk Hoca

Begonvil, Brezilya'ya özgü tırmanan, çiçek açan bir asma veya çalıdır. Begonvilin kalın, dikenli asmaları, sağlıklı tutmak ve en iyi şekilde görünmesini sağlamak için düzenli budama, budama ve çimdikleme gerektirir. Bu basit adımlar, tropikal bitkinizin her yıl harika görünmesini sağlayacaktır.

Begonvil ne zaman budanır?

Begonvil teknik olarak yılın herhangi bir zamanında budanabilir, ancak bitkinin bütünlüğü için bunu yapmak için en iyi zaman, bitkinin yeni çiçekler için tomurcuklar üretmeye başlamasından önceki çok erken ilkbahardır. Tomurcuklar oluşana kadar beklerseniz, yeni büyümeyi kesecek ve çiçek üretimini sınırlayacaksınız. Çok erken budaırsanız, don, budamadan hemen sonra ortaya çıkan yeni büyümeyi öldürebilir.

Begonviller, aylarca güçlü çiçeklenme ve ardından dinlenme dönemleri ile döngüler halinde çiçek açar. Yeni bir döngünün başlangıcından önce budama, asmanın güçlü yeni büyüme üretmesini sağlar. Begonvillerin budanması gereken yılın kesin ayı bölgeye göre değişir.

Begonvil nasıl budanır?

ADIM-1: Kalın bahçe eldivenleri giyin.

Birçok begonvil türü, ellerinizi incitebilecek kalın, çok keskin dikenlere sahiptir. Ayrıca bazı türler zehirlidir ve hatta kızarıklık yapabilir veya cildinizi alevlendirebilir. Büyük bir budama seansı planlıyorsanız, bir çift kalın eldiven giyerek hazırlanın. Bileklerinizi ve kollarınızı korumak için kalın bir malzemeden uzun kollu giymek de isteyebilirsiniz. Bazı begonvil dallarında neredeyse hiç diken yoktur, ancak diğerleri tamamen bunlarla kaplıdır.

ADIM-2: Budama makasınızı dezenfekte edin.

Kullanacağınız budama makasını alkol veya başka bir dezenfektanla ovmak hastalık yaymanızı engelleyecektir. Begonvilin hastalıktan etkilenmiş bir kısmını keserseniz, aynı kirli bıçakları kullanarak başka bir bölüme yaymak istemezsiniz. Ölü begonvilleri her kestiğinizde makasınızın bıçaklarını silmeyi planlayın.

ADIM-3: Bitkinin ölü veya hastalıklı kısımlarını kesin.

Bu, budama söz konusu olduğunda ilk büyük adımdır. Bitkinin uzun vadeli sağlığını sağlamak için, ölü veya rengi atmış görünen her şeyi kesmek istersiniz. Bu şekilde hastalığın bitkinin geri kalanına yayılmasını önleyebilirsiniz. Dalları bir düğüme geri kesin veya ana gövde ile aynı hizaya getirin.

Sağlıklı dalları budamadan önce hastalıklı dalları budadıktan sonra hastalığın yayılmasını önlemek için budama makasınızı dezenfektanla silmeyi unutmayın.
Bitkiyi kirletmemeleri için hastalıklı dalları alandan çıkarın.

ADIM-4: Büyük, engelleyici dalları çıkarın.

Budama bitkiyi açmalı ve sağlıklı bir şekle dönüşmesine izin vermelidir. Bazı dallar bitkinin sağlığını tehdit ediyor gibi görünüyorsa, onları kesin. Begonvillere bakmak için geri çekilin ve istediğiniz şekli elde etmek için budamaya devam edin.

Yaptığınız her kesimde yeni dalların ortaya çıkacağını unutmayın. Budama, bitkinin daha kalın ve daha yoğun büyümesine yardımcı olur. Tel gibi görünen bir alan görürseniz, orada dallanmasına yardımcı olmak için stratejik bir kesim yapın.

Birçok begonvil, bir kafes veya bir çit boyunca büyümek için eğitilmiştir. Budama yaparken, bu yönde büyümeyi teşvik etmek için bitkinin yetiştirildiği yapının etrafına yeni sürgünleri nazikçe sarabilirsiniz.

Begonvil çalıları, her türlü şekli elde etmek için budanabilir. Sizinkini bir saksıda yetiştiriyorsanız, küçük bir ağaç şeklini alması için budama bile yapabilirsiniz.

ADIM-5: Begonvilleri büyüme mevsimi boyunca kesin.

Budama, budamadan farklı olarak, tüm dalları çıkarmazsınız, bunun yerine bitkinin şeklini korumak için tasarlanmış daha küçük kesimler yaparsınız. Son düğümden hemen sonra dalların uçlarını budamak için budama makası kullanın. Bu, orada yeni bir şubenin oluşmasını teşvik edecektir.

Bitkideki ölü ahşabı yılın herhangi bir zamanında keserek kaldırabilirsiniz, ancak daha büyük budama kesimlerini bitkinin zarar görmeyeceği erken ilkbahar için saklayın.

ADIM-6: Çiçekler soldukça uçları sıkıştırın.

Düzenli budamaların arasında çimdik budaması denen şeyi yapın. Çiçekler solduktan sonra parmaklarınızla üst kısımlarını sıkıştırın, ardından bir sonraki en yakın şubeye geri sıkıştırın. Bu, yeni büyümeyi ve yeni çiçeklenmeyi teşvik edecektir.

ADIM-7: Çiçeklenme döngüsünün ortasında yeni büyümeyi kesin.

Çiçeklenme döngüsünün ortasında yeni büyümeyi yarı yarıya azaltarak yeni çiçeklerin fışkırmasını teşvik edebilirsiniz. Yeni dallanmanın oluşmasını teşvik etmek için düğümlerin hemen üzerinde kesimler yapın. Sezonda çok geç beklemediğinizden emin olun, çünkü döngünün sonuna doğru yeni çiçekleri teşvik etmek için çok geç olacak. Erken ilkbahara kadar eski büyümeyi kesmeyin.

Gazete Banka

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN