Para Piyasaları

Binance Borsası LUNA kararını saatler içinde değiştirdi, kafalar karıştı!

Kripto para dünyası, tarihin en büyük krizlerinden birini yaşadı. 12 Mayıs 2022 tarihinde başlayan krizin etkileri 13 Mayıs Cuma gününe de sarktı ve bu krizde ana etken Terra ve LUNA ekosisteminde yaşanan dev çöküşler oldu. LUNA’nın neredeyse kripto para piyasasından silinmesi ve buna bağlı olarak zincirleme bir etki ile diğer ana akım kripto paraların da satış baskısına maruz kalması, piyasayı sarsmıştı. Bu süreçte, piyasanın işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance’in CEO’su Changpeng Zhao da Terraform Labs’e tepki göstermiş ve LUNA işlemlerinin Binance’ta kaldırıldığını duyurmuştu. CZ’nin bu açıklamasından sonra akşam saatlerinde Binance’ta LUNA işlemleri yeniden açıldı.

Binance Borsasından Kafa Karıştıran Karar

Binance borsası, LUNA ile UST’de BUSD işlemlerini yeniden açma kararı aldı. Binance borsasının atmış olduğu bu adım, sosyal medyada ve kripto para topluluklarında şaşkınlığa neden oldu. Zira borsa, bu adımından sadece birkaç saat önce yatırımcıların korunması amacıyla LUNA işlemlerini durdurmuştu. Borsa tarafından yapılan açıklamada da net ifadeler yer almayınca, kullanıcılarda kafa karışıklığı oluştu. Borsa açıklamasında “LUNA arzının 6,5 trilyonu aştığı” uyarısını da yaptı.

Açıklamanın Tam Aksine Bir Adım Atıldı

Binance CEO’su CZ, dün gün içinde Terraform Labs şirketinin, kendileriyle olumlu ya da olumsuz bir şekilde iletişime geçmemesine tepki göstermiş ve hayal kırıklığına uğradığını söylemişti. CZ açıklamasında “yatırma ve çekme işlemleri başlarsa fiyat çökebilir” uyarısında da bulunmuştu ancak borsanın, bu açıklamada belirtilenin tam aksine bir karar almasına anlam verilemedi. Binance borsası tarafından LUNA işlemleri ile ilgili yapılan açıklamada “Güncelleme: Borsada LUNA ve UST’nin BUSD paritesindeki işlemleri TSİ 17.30’da yeniden başladı. LUNA, 0,000063 BUSD, UST ise 0,1 BUSD’den işlem görüyor” ifadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.