Para Piyasaları

Binance CEO’su CZ’den, SEC’ye üstü kapalı gönderme! “Acemi düzenleyiciler…”

ABD’de kripto paraların nasıl ele alınacağı, politika yapıcıların ve regülatörlerin kripto paralara ne tür düzenlemeler getireceği kripto para dünyasında merak ediliyor. Geçtiğimiz yıl kripto paralarda yaşanan sert yükselişler sırasında ABD, genel olarak kripto paralara karşı belirsiz ve olumsuz tavırlar ortaya koymuştu. Bu süreçte her ne kadar ABD’de kripto paraları düzenleyen kurum yasal olarak tam netlik kazanmamış olsa da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da kripto paralara karşı olumsuz bir tavır benimsemişti.

Bu nedenle kripto para piyasaları genelinde SEC’ye karşı tepkili bir tutum sergilenmeye devam ediyor. SEC Başkanı Gary Gensler’in son açıklamalarından sonra bu konuda birçok eleştiri ve açıklama da gündeme geldi. Bunlardan biri de Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya aitti. Zhao, Bitcoin düzenlemelerine ilişkin imalı ve sert eleştirilerde bulundu.

CZ’DEN SEC’YE ÜSTÜ KAPALI GÖNDERME

İşlem hacmi bakımından açık ara dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ın ünlü CEO’su Changpeng Zhao, 9 Eylül Cuma günü Twitter’dan bir paylaşımda bulundu. CZ, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto paraları düzenleme isteğine atıfta bulunarak imalı açıklamalar yaptı. Son dönemlerde SEC, kripto para ekosistemi üzerindeki hakimiyetini artırmak adına adımlar atmaya devam ederken, kurum dijital varlıkların düzenlemesi gerektiğini savunuyor. Bu nedenle de SEC’nin, kripto paraları düzenleme konusunda ilerleyen süreçlerde keskin adımlar atabileceği belirtiliyor.

“ACEMİ DÜZENLEYİCİLER, PROFESYONEL DÜZENLEYİCİLER”

SEC’den kripto paraları düzenleme isteğine ilişkin açıklamaların gelmesinden sonra Binance CEO’su CZ, Cuma günü Twitter’da yaptığı paylaşımda söz konusu regülasyona adımlarını imalı bir şekilde değerlendirdi. CZ paylaşımında “Acemi düzenleyiciler: ‘En katı düzenleyici olmak istiyoruz.’ Profesyonel düzenleyiciler: ‘Tüketicileri korurken ekonomik büyüme istiyoruz.’ Neyse ki bu yıl hiç acemi biriyle tanışmadım” ifadelerini kullandı. CZ, paylaşımında aslında SEC’ye de bir göndermede bulundu.

CZ söz konusu paylaşımında acemi düzenleyici kurumların dijital varlıkları regüle etme konusunda çok katı adımlar attığını ancak profesyonel kurumların ise tüketiciyi koruma görevini esas aldığını vurguladı. CZ her ne kadar “acemi düzenleyiciler” ile bu yıl karşılaşmadığını söylemiş olsa da bazı ülkelerde hala kripto paraları yasaklama ya da kısıtlama adımları atılmaya devam ediyor. Örneğin CZ’nin memleketi Çin, kripto paralar konusundaki sert yasaklayıcı tavrını taviz vermeden koruyor.

TÜRKİYE VE KRİPTO PARALAR

Kripto paralara karşı ülkelerin yaklaşımı gündeme geldikçe, Türkiye’nin de bu alanda atacağı adımlar merak ediliyor. Türkiye’nin de ilerleyen dönemler için kripto para sektörünü düzenleme isteği bulunuyor ancak yine de Binance CEO’sunun aktardığı bilgilere göre ülkemizde de katı regülasyon kuralları uygulanmayacak. Geçtiğimiz yıl kripto paralarla ilgili atılan adımların ardından en katı tutum, kripto paralar ile doğrudan alışveriş yapmanın yasaklanmış olmasıydı.

Genel olarak kripto para ekosisteminde katılımcılar regülasyonlardan hoşlanmıyor ve birçok yatırımcı, bu alanın aslında “tamamen” serbest olması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu durumun da kötü niyetli aktörlere çok cazip fırsatlar sunabileceği biliniyor ve bu nedenle de başta kurumsal yatırımcıların sektöre dahil olması için tüketiciyi koruyan regülasyonların pozitif yönde etki edebileceği düşünülüyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.