Para Piyasaları

Binance CEO’su kriptolardaki son düşüşleri değerlendirdi: Bir reset gerekliydi, zayıflar silindi…

Kripto para piyasaları sallantılı bir dönemden geçiyor. Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto para piyasasının volatil bir yapıda olduğu biliniyordu ve son dönemlerde kripto paralar, yine Bitcoin öncülüğünde bu volatil yapılarını ortaya koydu. Geçtiğimiz yıl boğa sezonu etkisinde geçerken, yıl içerisinde gelen ani geri çekilmeler bu oynaklığı gözler önüne net şekilde sermişti.

Ardından Kasım 2021 itibariyle piyasalarda ayı sezonu etkileri görülmeye başladı ve son yükselişler de dahil olmak üzere, bu kez de ani yükselişler piyasanın sahip olduğu volatiliteyi gözler önüne serdi. Piyasada yaşanan genel düşüşler birçok açıdan değerlendirilmeye alınırken, Binance CEO’su Changpeng Zhao, konuyu farklı bir açıdan değerlendirerek bu düşüşlerin “sağlıklı” olduğunu belirtti.

“BİR RESET DURUMU GEREKLİYDİ”

İşlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ın ünlü CEO’su Changpeng Zhao (CZ), yaptığı açıklamada kripto para piyasasındaki son düşüşlerin, piyasanın uzun vadeli gidişatı bakımından sağlıklı olduğunu dile getirdi.

Yaşanan düşüşleri “reset” durumuna benzeten Zhao, “Bir reset durumu gerekliydi. Kripto paralar son dönemde bu alana inanmayan çok fazla kişi çekti ve bir süre sonra piyasanın kaldıramayacağı bir yük oluştu.Bu büyük çapta olduğunda çöküş gelir ama bu yaşananlar sağlıklı diye düşünüyorum” sözlerini dile getirdi. Ünlü CEO, geçtiğimiz günlerde dile getirdiği açıklamasında da yine benzer ifadeler kullanmış ve geri çekilmelerin “gerekli” olduğunu ifade etmişti.

ZHAO TERRA LUNA OLAYINI FARKLI AÇIDAN DEĞERLENDİRDİ

ABD medyasından CNBC’ye konuşan Zhao, Mayıs ayında yaşanan büyük düşüşleri değerlendirdi. Son dönemlerde kripto para piyasasının bu alana inanmayan çok sayıda kişi çektiğini belirten Zhao, bu kişilerin çoğunluğunun da spekülatör olduğunu belirtti. Böyle bir durumun çok büyük ölçekte olmaması gerektiğini savunan Zhao, olması halinde piyasanın gereğinden fazla şişmiş hale geleceğini ve sonrasında da düşüşlerin görüleceğini belirtti.

Kendisinin düşüşleri “sağlıklı” olarak değerlendirdiğini belirten Zhao, zayıf yatırımcıların Terra LUNA gibi “can yakıcı” bir olaydan sonra bile olsa piyasadan temizlendiğini ifade etti. Ünlü CEO’ya göre kripto para piyasaları, Kasım ayında görülen ATH dönemlerine göre şimdi çok daha sağlıklı bir konumda seyrediyor.

“PİYASA 9 AY ÖNCESİNE GÖRE ÇOK DAHA SAĞLIKLI”

Piyasadaki zayıf yatırımcıların her ne kadar can yakıcı olsa da Terra LUNA örneğinden sonra silindiğini ifade eden Zhao açıklamasında “Tabii ki Terra LUNA çöküşü çok fazla kişinin canını yaktı ama şunu da belirtmek gerekiyor, çok fazla yatırımcı da piyasadan temizlenmiş oldu. Piyasanın şu an, 6 ay öncesinden ya da 9 ay öncesinde Bitcoin’in 69 bin dolar olduğu dönemden çok daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum.

Piyasanın içinde kalan insanların çalıştığını, ürettiğini, uygulamalar geliştirdiğini görüyoruz. Endüstri dışına çıkmayan yatırımcı uzun vadeli bir bakış açısına sahip. Dediğim gibi, piyasa şu anda ATH yaptığı seviyeden çok daha sağlıklı konumda bulunuyor” dedi.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.