Gündem

Binek ve hafif ticari araç satışı dibe vurdu: ÖTV matrah güncellemesi gelebilir!

Binek tipi otomobil ve hafif ticari araç satışında Ağustos ayı verileri geriledi. Tedarikte yaşanan problemler ve artan fiyat artışından kaynaklı olarak sıfır araçlara erişim zorlaşırken hafif ticari araç modelleri de beklenenin altında gerileme yaşadı. Konu üzerine yapılan açıklamalarda uzmanlar tüketicileri otomobile ulaşımın daha rahat gerçekleştirebilmesi için Ağustos ayı ÖTV matrah dilimlerinde yeniden güncelleme yapılması gerektiğini paylaştı.

HAZİRAN AYI SATIŞI BİR DAHA GÖRÜLEMEDİ!

Haziran ayında otomobil ve hafif ticari araç satışı 80 bin adeti aşıyordu. Temmuz ayı satış rakamlarının hemen ardından Ağustos ayında büyük bir gerileme fark edildi. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre Ağustos ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17.3 daralma yaşadı. Bunun rakamsal olarak yansıması 48 bin 336 adet oldu.

10 YILLIK VERİ ELE ALINDI!

Otomobil satışları %21.3 düşüş yaşayarak 35.237 olurken hafif ticari araç modellerinde bu oran %40.3 oranında yaşandı. Bunun yansımasının ise piyasada 13 bin 106 adet olduğu açıklandı.

Öte yandan 10 yıllık ortalamalar ele alındığında hafif ticari araç ve otomobil satışında %18.2’lik düşüş fark edildi.

ÖTV MATRAHLARINDA GÜNCELLEME BEKLENİYOR!

Ocak ve Ağustos ayları içerisinde 7 aylık dönem ele alındığında pazar payı %8.5 oranında daralma yaşamış oldu. Bu da 7 aylık dönem sonucunda 458.446 adet gerileme anlamına geliyordu.

Otomobil satışında vergi dilimi en az olan ürün ise A, B ve C segmenti araçlardan oluştu. Küresel çaplı çip krizi ve tedarik problemleri uzmanlara göre Ağustos ayındaki düşüşü etkiliyor. ÖTV matrahlarında bir güncelleme yapılmazsa bu süreç daha da gerileyebilir. Vatandaşların kredi bulmada yaşadıkları problemlerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.

“TAŞIT KREDİSİNE ERİŞMEK ZOR HALE GELDİ!”

Otomotiv Distribütörleri Derneği sekreteri Hayri Erce konuya yönelik olarak yaptığı değerlendirmede şu sözleri paylaştı: “Haziran ayından beri tedarik problemlerinin yanında taleplerde yavaşlama fark ediliyordu. Araç bulunurluğu gittikçe biraz daha iyi duruma geliyor fakat maliyetlerde ve kur kaynaklı yükseliş devam ediyor. Taşıt kredisine erişmek her geçen gün daha da zor hale geliyor. Bu da pazarlardaki satışı düşüşünü tetikliyor.”

ARAÇ SATIŞINDA ÖTV %80’İ AŞIYOR!

OCD Genel sekreteri Erce’ye göre: ” Tüketicinin talebinde ciddi oranlarda bir kırılma yaşanmaması ve pazar sürdürülebilirliği açısından ÖTV matrahlarının acilen güncellemesi gerekiyor. %60 ve 70 oranlarında daha çok araç modelinin piyasada yer alması en azından vatandaşın otomobile ulaşımını daha da rahatlatıyor. Şu anda 10 araçtan 8’inin %80’lik ÖTV üzerinden satış yapılıyor. Tüketim vergi dilimi ve motor tipine göre bu rakam oluşuyor.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.