Para Piyasaları

Bir önceki çöküşü bilmişti, şimdi Bitcoin’de “alım fırsatı” olduğunu söylüyor! Ünlü analistten kritik yorumlar…

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz yıl boğa sezonu devam ederken Mayıs ayında çok ciddi bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Söz konusu düşüşlerde Tesla CEO’su Elon Musk’ın, Bitcoin’in tükettiği enerji ile ilgili ortaya attığı iddialar, Tesla’nın bu iddialar doğrultusunda Bitcoin ödeme yöntemini askıya alması ve Çin’in kripto para sektörüne karşı açtığı savaş etkili oldu. Birçok olumsuz faktörün bir araya gelmesiyle birlikte Bitcoin, Mayıs 2021’de sert bir düşüş yaşayarak o dönemde birçok yatırımcının zarar etmesine neden oldu.

Bitcoin adına geçtiğimiz dönemlerde de tahminlerde bulunan ve Mayıs 2021’de gelen bu düşüşleri de önceden başarılı bir şekilde tahmin eden ünlü kripto para analisti “Dave the Wave”, Bitcoin fiyatı adına bir kez daha tahminde bulundu. Ünlü analist, Bitcoin’in büyük bir logaritmik büyüme dalgası içerisinde olduğunu, şimdi satım değil alım zamanı olduğunu iddia etti.

BITCOIN DALGALANDI, ANALİSTTEN KRİTİK YORUM GELDİ

Lider kripto para birimi Bitcoin, 6 Eylül Salı akşamında sert fiyat düşüşleri ile karşılaştı. Gelen değer kayıplarının ardından kısa sürede 20 bin dolar seviyesinin altına sarkan Bitcoin, 18 bin 500 dolar bandına kadar geriledi. Bitcoin adına daha önce birçok analist 19 bin dolar bölgesini kritik destek noktası olarak işaret ettiği için, bu desteğin kaybedilmesi piyasada endişeleri de artırdı. Gelen düşüşlerin ardından 7 Eylül Çarşamba gününde düşüşleri derinleştirmeyen ve hafif toparlanma gösteren Bitcoin, 8 Eylül Perşembe gününde yeniden 19 bin doların üzerine çıkmayı başardı.

Bitcoin her ne kadar 19 bin dolar desteğini yeniden kazanmış olsa da meydana gelen son değer kayıpları ile ilgili farklı yorumlar da yapılmaya devam ediyor. Mayıs 2021 döneminde Bitcoin fiyatında yaşanan sert düşüşleri önceden başarılı bir şekilde tahmin eden ve Twitter’da düzenli olarak analizlerini paylaşan ünlü analist “Dave the Wave”, Bitcoin’de bu düşüşlerle birlikte satım değil, alım zamanı olduğunu iddia etti. Analiste göre Bitcoin büyük bir logaritmik büyüme dalgası içerisinde seyrediyor.

“SATIM DEĞİL, ALIM ZAMANI DİYEBİLİRİM”

Bitcoin’in logaritmik büyüme eğrisi (LGC) içerisinde olduğunu iddia eden analist, “Bitcoin’de LGC modelinin tam bir denemesi yaşanıyor. Genişlemiş bir zirve olduğu gibi geniş bir dip de var. Bakıldığı zaman ikisinin de süresi yaklaşık 13 hafta sürüyor. 4 yıldır iyi çalışan bu modele baktığımızda, şu anda satım değil alım zamanı olduğunu söyleyebilirim. Bu durum dip seviyedeyken oluşan depresyon haliyle ciddi biçimde uyuşuyor” sözlerini dile getirdi. Analiste göre Bitcoin, yaşadığı son dönem düşüşleri ile birlikte şimdilerde yatırımcılara bir “alım fırsatı” sunuyor.

BTC DİP BÖLGEYİ BELİRLEDİ Mİ?

Bilindiği gibi Bitcoin 2022 yılında genel olarak zaten düşüş eğilimindeydi. Ancak Mayıs ayının başlarında, Terra LUNA’da yaşanan çöküş ve ardından gelen zincirleme etki ile Bitcoin üst üste sert kayıplar yaşamış ve 17 bin dolar bandına kadar gerilemişti. Bu düşüşler sonrası Bitcoin’in 12 – 13 bin dolar bandına ineceğini öne süren analistler de oldu, Bitcoin’in yerel dip bölgesini 17 bin dolar bandında belirlediğini öne süren analistler de oldu.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.