Para Piyasaları

Bitcoin 11 Yılın Ardından İlk Kez Bu Grafiği Yakaladı! Bu Ne Anlama Geliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde kripto para piyasalarında düşüş trendi devam ediyor. Her ne kadar bu düşüşlerde bu kez Bitcoin’in payı daha fazla olmasa da devam eden trendde Bitcoin’in yukarı yönlü harekete geçemiyor oluşu, piyasanın da bu trendde kalmasına neden oluyor. Terra zincirinde yaşanan çöküş sonrası başlayan sert değer kayıplarının ardından sert gerileme yaşayan Bitcoin, 2011 yılından bu yana bir ilke imza attı. Bitcoin, üst üste 8 hafta boyunca, bir önceki haftadan daha düşük seviyede hafta kapanışı yaptı. Bu durum son olarak Ağustos 2011 döneminde görülmüştü.

Bitcoin 11 Yıl Sonra İlk İmza Attı

Bitcoin 8 hafta üst üste değer kaybı yaşayarak 11 yıl sonra bir ilke imza atmış oldu. Genellikle Bitcoin bir ilke imza attığında, bu durum pozitif yönlü bir gelişme oluyordu ve yatırımcılar da bu durumdan genellikle kazanç sağlıyordu. Ancak Bitcoin, bu kez negatif yönlü bir gelişme ile 11 yıl sonra bir ilke imza atmış oldu. Cuma günü %2,4 oranda değer kaybı ile 28 bin 700 dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin, hafta sonunda da benzer seviyelerde kaldı. Öte yandan Cuma günü %5’e yakın değer kaybeden Ethereum (ETH) ise aynı dakikalarda 1.750 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Piyasadaki Düşüşün Kaynağı Ne?

Kripto para piyasalarında genel olarak toplam değer kaybı Mayıs ayında 500 milyar dolar seviyesine yaklaştı ve oransal olarak bu kayıp %29 seviyesine yaklaştı. Piyasada görülen yüksek oranlı bu değer kayıplarının arkasında ne ya da neler olabileceğine ilişkin değerlendirmeler gündeme gelirken; Bloomberg, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal sıkılaşma adımlarının ve Terra blok zincirinde yaşanan kriz sonrası UST ve LUNA’da görülen çöküşün, piyasada görülmeye devam eden düşüş trendi üzerinde etkili olduğunu yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.