Para Piyasaları

Bitcoin 20 bin dolar desteğini geri kazandı, analistler grafik görünümüne odaklandı: 25 bin dolar mümkün mü?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yapmış olduğu faiz ve enflasyon açıklamalarının ardından sert düşüşler yaşadı. Powell, yaptığı açıklamalarda Fed’in parasal sıkılaştırma adımlarına devam edeceğini, %2 enflasyon hedefine ulaşılana kadar yüksek faiz artırımlarının olabileceğini dile getirdi. Powell’ın bu açıklamaları sonrası küresel piyasalarda dolar güç kazanırken, azalan risk iştahı sonrasında riskli varlıklarda değer kayıpları kaydedildi.

Bu süreçte değer kaybı yaşayarak bir kez daha kritik destek noktası olan 20 bin doların altına gerileyen Bitcoin, hafif düşüş eğiliminde geçirdiği hafta sonunun ardından yeni haftaya yükselişlerle giriş yaptı. Haftanın ilk gününden yukarı yönlü harekete geçen Bitcoin, bir kez daha 20 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı.

BITCOIN YENİDEN 20 BİN DOLARIN ÜZERİNDE

Uzmanlar, 20 bin doların üzerine yeniden çıkmayı başaran Bitcoin’in, ralliyi daha kalıcı hale getirebilmesi için bu seviyenin üzerinde tutunması gerektiğini belirtiyor. Oldukça zorlu bir düşüş döneminden geçen kripto para piyasaları, birçok uzman ve analiste göre ABD borsalarında alıcı yönlü bir açılış gerçekleşmesi durumunda tekrar yükselişlerin görülebileceğini ifade ediyor.

Her ne kadar Bitcoin için en kritik destek noktası olarak 20 bin dolar seviyesi öne çıkıyor olsa da bu psikolojik desteğin hemen altında yer alan 19 bin dolarlık destek de fazlasıyla kritik bir konumda yer alıyor. Analistler, Bitcoin’in 19 bin dolar desteğini kaybetmesi durumunda yeni ve daha sert çöküşlerin tetiklenebileceğini ifade ediyor.

BITCOIN’DE YÜKSELİŞ SENARYOSU

Analistler, Bitcoin’in 20 bin dolar üzerinde günlük kapanış yapması durumunda yutan boğa mum formasyonu oluşacağını ve Bitcoin’in bu formasyondan sonra olası yukarı yönlü kırılmalarda 25 bin doları zorlayabileceğini belirtiyor. Ayrıca analistler, “bullish engulfing” olarak geçen bu görünümün, Bitcoin’in günlük grafiğinde oluştuğu her dönemde sert yükselişlerin yaşandığını vurguluyor.

Bir diğer yandan analistler, ilerleyen günlerde finans piyasalarının aylık kapanışlar gerçekleştireceğini ve bu dönemde de Bitcoin’in, tarihsel verilerden yola çıkarak, yeniden yükselişe geçebileceğini belirtiyor. Analistler, ilk etapta ise ABD borsalarında öne çıkacak pozisyonların Bitcoin ve kripto para fiyatlarında etkin bir rol üstlenebileceğini ifade ediyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.