Para Piyasaları

Bitcoin Ağ Zorluğu Yeniden Düşüş Yaşadı! Bu Ne Anlama Geliyor, Ağ Zorluğunun Düşmesi Neden Önemli?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC), 18 ayın en düşük fiyat seviyelerini gördüğü Mayıs 2022 döneminde ağ zorluğu da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 31,251 trilyona ulaşmıştı. Bu seviyeden bu yana ağ zorluğu 3 aylık düşüş çizgisini bozmadı ve bu nedenle de bir Bitcoin bloğunun madencilik zorluğu seviyesi de %5 oranda azalarak 27,693 trilyon seviyesine düştü. Bitcoin’de ağ zorluğu seviyesinin düşmesi neden önemli ve bu ne anlama geliyor?

Ağ Zorluğu Nedir, Neden Önemlidir?

Ağ zorluğu, Bitcoin’i 2009 yılında piyasaya süren, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından ham bilgi işlem gücünün kullanılmasıyla tüm işlemlerin geçerliliğini sağlama amacıyla tasarlanmış olan bir araçtır. Ağ zorluğunun azaltılması, Bitcoin madencilerinin daha düşük kaynak kullanarak işlemleri onaylamalarına izin veriyor ve daha küçük madencilerin, madencilik ödülü kazanmaları için bir olanak tanıyor. Ancak Blockchain.com verilerine göre küçük gerilemelere rağmen Bitcoin’in en esnek ve değişmez blok zinciri ağı olmaya devam ettiği görülüyor.

Bitcoin Hash Oranında ABD Lider Konumda

Ağ zorluğu, Bitcoin hash oranı ile doğru orantılıdır ve Bitcoin hash oranı, Bitcoin fiyatlarının geçtiğimiz Haziran ayında 25 bin dolara düştüğü dönemde, saniyede 231,428 EH/s ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Çin’in Mayıs 2021 itibariyle kripto para madencilik işlemlerini yasaklamasından bu yana ABD, küresel Bitcoin hash oranına en fazla sahip olan ülke oldu. Ancak şimdilerde Çinli Bitcoin madencileri, Eylül 2021 itibariyle yeniden faaliyetlerine başlayınca Çin de bu alanda yeniden yükselmeye başladı. Hash oranlarında ABD %37,84 ile liste başında yer alırken, onu %21,11 ile Çin ve %13,22 ile Kazakistan izliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.