Para Piyasaları

Bitcoin Ayı Piyasasına mı Giriyor?

Yeni bir strateji oturumunda Van de Poppe, 148.000 YouTube abonesine, bunun daha fazla kilitlenme konusundaki endişelerin ve yatırımcıların kırmızı görmesine neden olan döngüsel bir düzeltmenin bir birleşimi olduğunu söylüyor.

 “Bu noktada sadece kripto piyasaları zayıflık göstermiyor, Avrupa borsaları da bugün önemli ölçüde kırmızı açıldı… ve ABD borsaları da kırmızıyla açılacak. Ancak koronavirüs karantinalarının tekrar geleceğine dair bazı korkular var. Ancak bu noktada indirime gidilmesiyle ilgili tartışmalar da var ve aslında piyasaların da bir düzeltme yapması bekleniyordu. Potansiyel bir kilitlenmenin gerçek etkisi henüz görünür değilken, yoğun bir şekilde taşıyoruz.

Şu anda bir tane görüyoruz ve son birkaç aydır görmediğimiz çok doğal ve sağlıklı bir düzeltme hareketimiz var. Eylül ayında bir tane yaşadık, ancak o zamandan beri gerçek bir düzeltme gerçekleşmedi.

Sonunda bunu elde ediyoruz ve dolar güç gösterdiğinde hisse senetlerinin de biraz acı çekeceği mantıklı olacaktır. Bitcoin bu düzeltmeyi zaten görüyor. Hisse senetleri geçtiğimiz hafta da aynı şeyi yapıyor.”

Analist, Bitcoin'in son fiyat düşüşünü değerlendirmeye devam ederek, BTC'nin bir boğa piyasasına girdiğini düşünmese de, gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için geleneksel dört yıllık modellere güvenme konusunda şüpheli olduğu sonucuna varacak kadar ileri gidiyor.

“Bitcoin'in şu anda düşmesinin nedeninin, gerçekleşen makroekonomi nedeniyle olduğuna gerçekten inanıyorum. Ama ne olursa olsun, bu aşamada piyasaların ayı piyasası olmayacağından hala çok eminim. Ben hala yükseliş eğiliminde olmaya istekli olduğumuzu düşünüyorum, ancak uzama döngüsünün büyük olasılıkla gerçekleşeceğinin farkındayım. Sorunun ortaya çıktığı bu noktada sağlıklı bir düzeltme de oluyor, Bitcoin nerede dibe vuracak? Ve altcoinler bunun dışında nasıl performans gösterecek?

Dört yıllık döngüleri atabiliriz, PlanB'nin stok-akış modelini bu tahminlerle atabiliriz çünkü artık geçerli değil. Şu anda piyasalar söz konusu olduğunda farklı bir ortamdayız. Açıkçası, şu anda sert bir düzeltme hamlesi yapıyoruz… ancak bu, piyasaların öngörülebilir olmadığını ve Bitcoin'in dört yıllık döngülerde çalışmasını beklemenin durumun böyle olmadığını gösteriyor.”

Spesifik BTC fiyat analizine geçecek olursak, Van de Poppe önemli bir destek seviyesi olarak 55.000 dolar görüyor, ancak aynı zamanda önde gelen kripto varlığının boğa koşusuna bir son vermeksizin 48.000 dolara kadar düşebileceğini düşünüyor.

“[ABD doları] karşısında Bitcoin'e baktığımızda, bu noktada şu anda üzerinde hareket ettiğimiz çok önemli bir destek seviyesine [yaklaşık 55.000$] sahibiz. Günlük zaman çerçevesine gelince en önemli şey, bu seviyeyi direnç olarak 66.000 $ ile çevirmemiz ve güneye doğru kırılmaya başlamamızdır.

Şu anda daha yüksek bir zaman çerçevesi desteği alıyoruz, ancak kesinlikle bu günün nasıl kapanacağına bağlı olarak, bu hafta sonuna kadar zayıf olacak ve özellikle önümüzdeki haftaya girerken, muhtemelen biraz daha fazla acıya neden olacak pazarlar.

Bu durumda, izlememiz gereken seviyelere baktığımızda, [55.000 ila 55.600 $], dikkat etmeniz gereken ilk gerçek seviyedir. Ancak benim için kritik olan seviye hala bu seviye, 48.000 dolar civarında. O bölgeye girsek bile, hala piyasalarda yükselişte olduğumuza ve 2022'de tekrar hızlanmadan önce çok doğal bir düzeltici hamle yaptığımıza inanıyorum.”

Yazma sırasında, Bitcoin günde yaklaşık %8 düştü ve 55.186 dolardan işlem görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.