Para Piyasaları

Bitcoin düşüşünün perde arkasını araştıran isim, gözlerden kaçan bir veriyi buldu! “İşte düşüşün asıl nedeni!”

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni haftada korumaya çalıştığı dengeli seyrini 6 Eylül Salı akşamında gelen sert düşüşlerle bozdu. Bitcoin, 24 saatte %5’ten fazla değer kaybederek 20 bin dolar altında kritik noktalara doğru ilerledi. Bu süreçte Bitcoin, 18 bin dolar bandına kadar geriledi ve piyasa genelinde de Bitcoin’i takip eden düşüş hareketleri kaydedildi.

Yatırımcılar ve analistler, piyasada görülen son düşüşlerin nedenlerine odaklanırken, genel olarak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararları ve ABD’de açıklanacak olan Ağustos ayı enflasyon verileri ile ilgili etkenler ön plana çıktı. Ancak kripto para piyasalarının en başarılı veri sağlayıcı platformlarından biri olan CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, gözden kaçan bir veriye ulaştı. Düşüşlerin nedenini araştıran Ju, önemli bir veriye ulaşmış gibi görünüyor.

BTC’DEKİ DÜŞÜŞÜN NEDENİ NE?

Bitcoin, hafta sonunu dengeli fiyat hareketleri ile geride bıraktıktan sonra hafta başında dengesini korudu. Bitcoin’in dar bir fiyat aralığında konsolidasyon yaşadığı süreçte, Ethereum (ETH) ve önde gelen birçok altcoin, piyasada ayrık fiyat hareketleri ortaya koymaya başladı. Ancak 6 Eylül Salı akşamında Bitcoin’in konsolidasyondan aşağı yönlü sert hareketlerle çıkması, ayrık fiyat hareketlerini düşüş yönünde birleştirdi. Gelen düşüşler sonrasında kripto para piyasasının toplam değeri de yeniden 1 trilyon doların altına sarktı ve 940 milyar dolara kadar geriledi.

BITCOIN FİYATINDA SON DURUM

Bitcoin, Salı günü açılışını 19 bin 793 dolar seviyesinde yaptıktan sonra gün içinde gelen yükselişlerle 20 bin 169 dolara kadar tırmanmıştı. Ancak düşüş hareketlerini akşam saatlerinde derinleştiren Bitcoin, 6 Eylül Salı gününü %5,09 oranda değer kaybı ile tamamladı. Bu düşüş sonrasında Bitcoin 7 Eylül Çarşamba gününe 18 bin 786 dolar seviyesinde giriş yaptı ve öğlen saatlerine kadar 18 bin 900 dolar seviyesinin üzerine çıkamadı. Yazım sırasında Bitcoin, %0,20’lik değer kaybı ile 18 bin 748 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin’deki düşüşlere odaklanan Ki Young Ju ise kritik bir veri elde etmiş gibi görünüyor.

ÜNLÜ CEO KRİTİK VERİYİ ORTAYA KOYDU

Piyasanın en başarılı veri sağlayıcı platformlarından biri olan CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, bugün çok önemli bir veriyi paylaştı. Yaşanan düşüşlerin nedenini araştırmaya koyulan Ju, son 10 gün içerisinde Bitcoin blok zincirinde hareket ettirilen 15 bin adet eski döneme ait Bitcoin’i tespit etti. Bu Bitcoin’lerin büyük bir kısmının da Kraken borsasına gönderildiği görüldü. Ju’nun paylaşımına göre 28 bin dolar seviyelerinde yaşanan sert çöküş döneminde bile uzun vadeli yatırımcılar bu denli yüksek miktarlarda satışlar yapmamıştı.

Hareket ettirilen eski dönem Bitcoin’lerin çok büyük ihtimalle uzun vadeli yatırımcılara ait olduğu biliniyor. Uzun vadeli yatırımcıların satış pozisyonuna geçmesi ise haliyle piyasalarda olumsuz olarak yorumlanıyor. Ancak her ne kadar bu satışlarla birlikte Bitcoin ciddi miktarlarda değer kaybetmiş olsa da 18 bin 500 dolar ile 19 bin dolar arasında tutunmuş gibi görünüyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.