Para Piyasaları

Bitcoin en büyük ayı sezonlarından birini yaşıyor ama altcoin sayısı gün geçtikçe artıyor!

Kripto para piyasaları Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar seviyesini aşıp yükselişlerini hızlandırmasıyla birlikte beklenmedik büyüklükte bir ralliye adım attı. 2021 yılı boyunca devam eden rallide zaman zaman aşağı yönlü fiyat hareketleri ortaya çıkmış olsa da piyasa genelinde Bitcoin öncülüğünde bir yükseliş hakimiyeti vardı. Kasım 2021’de Bitcoin’in ve kripto para piyasasının ATH belirlemesinden sonra piyasa 2022 genelinde düşüşlere teslim oldu. Böylece 2022 yılı, kripto paralar adına kabus gibi bir yıl oldu.

Oldukça zor bir süreçten geçen Bitcoin, üzerinde bulunan yoğun satıcı baskısından hala kurtulamadı. Ancak Bitcoin düşüş eğiliminde iken altcoin sayısında gün geçtikçe artış yaşandığı görünüyor. Zirve seviyesinden bu yana yaklaşık yüzde 75 oranda değer kaybeden Bitcoin her ne kadar son günlerde 18 – 20 bin dolar civarında tutunmuş olsa da bir yükseliş trendini başlatamadı. Bitcoin ve beraberinde Ethereum’daki (ETH) düşüşlere rağmen, kripto para ekosistemindeki altcoin miktarının gün geçtikçe artmaya devam ettiği görülüyor.

KRİPTO PİYASASI KABUSU YAŞIYOR

Bitcoin Kasım 2021’de 69 bin dolar seviyesine ulaştı ve onu takiben en büyük altcoin Ethereum (ETH) da bu süreçte 4 bin 850 dolar ile tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesini gördü. Öte yandan kripto para piyasasının toplam değeri de bu dönemde 3 trilyon dolar seviyesine kadar tırmandı. O tarihten bu yana Bitcoin 19 bin dolar seviyesine, Ethereum 1.300 dolar seviyesine ve kripto para piyasasının toplam değeri de 940 milyar dolar seviyesine geriledi. Ancak bu kabus gibi süreç devam ederken, altcoin sayısının giderek arttığı görülüyor.

ALTCOIN SAYISI ARTIYOR, YATIRIMCININ İLGİSİ AZALIYOR

Kripto para izleme platformu CoinMarketCap verilerine göre 20 Eylül Pazartesi günü itibariyle kripto para ekosisteminde bulunan altcoin sayısı 21 bin 022’ye ulaştı. Kripto para ekosisteminde kısa bir süre önce altcoin sayısının 20 bini geçmesi büyük bir gelişme olarak piyasalarda gündeme gelmişti. Ancak görülen o ki altcoin sayısı hızlı şekilde artmaya devam ediyor. Ancak karmaşık sinyallerin öne çıktığı bu süreçte altcoin miktarı artış gösteriyor olsa da yatırımcıların ilgisinin düşmeye devam ettiği görülüyor. Yatırımcılar, eldeki verilere göre büyük oranda piyasaya sürülen bu altcoinlere pek de ilgi duymuyor.

“20 BİN TANESİ PİYASADAN SİLİNEBİLİR”

Altcoinlerin sayısı artıyor ancak yatırımcıların altcoinlere ilgisi azalıyor. Öte yandan Bitcoin hakimiyet tablosuna bakıldığında, Bitcoin piyasa hakimiyetinin son ayı sezonuna rağmen çok ciddi bir düşüş yaşadığı da görülüyor. Geçtiğimiz ayı sezonlarında, sektörde yer alan başarısız altcoin projelerinin sektörden silinmesiyle birlikte Bitcoin’in piyasa hakimiyeti artmıştı. Ancak son ayı sezonunda Bitcoin hakimiyeti adına benzer bir tablo ortaya çıkmadı.

Altcoin miktarının artıyor olması olumlu gibi gözüküyor olsa da aslında bu 21 bin 022 projenin yaklaşık 20 bin tanesinin ilerleyen yıllarda piyasadan silineceği düşünülüyor. Bu silinmelerle birlikte geriye kalan 1.000 kadar altcoin projesinin, devasa oranlarda fiyat artışları yaşayabileceği öngörüleri de gündeme geliyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.