Para Piyasaları

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin yasaklanacak mı? 5 milyar dolar kripto hacimli Rusya’da şok gelişmeler!

Dünyanın ilgi odağında olan ve yatırımcıların uzun süredir yönelimde bulunduğu kripto para birimlerine Rusya'dan yasaklama haberleri geldi.  Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamadaki detaylar dikkat çekiciydi. Kripto para birimlerinde yaşanan hızlı büyümenin bir süre sonra ekonomiye bir tehdit oluşturabileceği düşünülüyor. Rusya'nın Kripto paralara karşı yaşanan bu hamlesi Kripto para piyasalarında ani düşüşleri beraberinde getirdi.

Rusya'nın Korktuğu Neydi?

Kripto para birimleri finansal açıdan ekonomik kaynakların istikrarını zedeleyebilecek olduğu düşünüldüğü için tehlikeli görülmeye başlandı. Kripto para yapılanmasının ileride saadet zincirine benzeyen bir yapı oluşturabileceğini bu durumun vatandaşın yatırımını ve huzurunu tehlikeye atarken, Rusya'da izlenen ekonomik bağımsızlığın da tehdit altında olduğu düşünülüyor. 

Kripto Para üzerine yapılan her bir işlem ve madencilik uygulamalarının Rusya'nın ekonomik refahına zedeleyerek önü alınamaz bir istikrarsızlığın ülkede başlayabileceğinden endişe ediliyor. 

Rusya merkez bankası tarafından açıklanan raporlarda edinilen bu bilgilerin yanı sıra aktif olarak kullanılan geleneksel paralar ile Kripto paraların alınması ya da satılmasının engellenmesinin oldukça yakın olduğu da söyleniyor.

Rusya Kripto İşlem Hacmi 5 Milyar Dolar

Rusya'nın kripto para birimlerine olan düşkünlüğü bir hayli şaşırtıcı. Özellikle ABD'nin başını çektiği kripto para piyasası Kazakistan ile popülerliğini sürdürmüştü. 3.sırada ise Rusya kripto para piyasalarında en çok işlem hacmi bulunan ülkeler arasındadır. Öte yandan Rusya Merkez Bankası'nın bu hamlesi dolaşımda bulunan 5 milyar doların erimesine neden olacak. Rusya'nın bu konu üzerine gerçekleştireceği bir sonraki hamlesi yatırımcılar tarafından merak ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.