Para Piyasaları

Bitcoin, Ethereum ve Solana’da son durum ne? Düşüşler altcoinleri nasıl etkiledi?

Kripto para piyasaları halihazırda uzun bir süredir düşüş eğiliminde hareket ediyor ancak Salı günü ABD’de açıklanan Ağustos ayı enflasyon verilerinin ardından bu düşüşler daha da derin bir hal aldı. Aslında Bitcoin (BTC) her ne kadar genel olarak düşüş eğiliminde hareket ediyor olsa da son 3 haftadır hafta açılışlarını yükselişlerle yapıyordu ve bu grafik verisi, yatırımcıları olası ralli senaryoları için heyecanlandırıyordu. Ancak yoğun geçeceği bilinen Eylül takviminde gelişmeler de peş peşe gelmeye başladı ve kriptolar üzerinde en ciddi etkilerden birini göstermesi beklenen enflasyon verileri açıklandı.

Gelen enflasyon verilerinin ardından kripto para piyasalarında genel görünümde düşüş hakimiyeti yaşandığı görüldü. Başta Bitcoin olmak üzere önde gelen altcoinler ve küçük ölçekli altcoinlerin neredeyse tamamında değer kayıpları kaydedildi. Kripto para piyasalarının genelinde görülen değer kayıpları sonrası Bitcoin, Ethereum (ETH) ve Ethereum’un en büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Solana’da (SOL) son durumlar ne?

KRİPTO PARA PİYASALARINDA GENEL DÜŞÜŞ

13 Eylül tarihinde açıklanan ABD Ağustos ayı enflasyon verilerinin ardından kripto para piyasalarında değer kayıpları öne çıktı. CoinGecko’dan alınan verilere göre kripto para piyasalarında son 24 saatte genel olarak %6,6 oranda bir gerileme kaydedildi ve böylece kripto para piyasasının toplam değeri de 1,04 trilyon dolara geriledi. Geçtiğimiz haftalarda dalgalanmalar yaşanırken, gelen düşüş dalgasından sonra bir dönem kripto para piyasasının toplam değeri 1 trilyon doların altına sarkmıştı. Bu nedenle de piyasanın hala 1 trilyon dolar üzerinde tutunuyor olması, yatırımcılar adına pozitif bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

BITCOIN (BTC)

CoinGecko verilerine göre Bitcoin hafta ortasına, son 24 saatte gelen %9,4 oranda değer kaybıyla başladı ve bu düşüşle birlikte 20 bin dolar bandına kadar geriledi. Bitcoin’de kaydedilen bu düşüşten genel olarak tüm piyasa etkilendi ve bazı kripto para birimlerinde düşüşler çift haneli oranlara çıktı. Enflasyon verileri açıklanmadan önce küçük çaplı bir ralli başlatan Bitcoin, verilerin açıklanmasıyla birlikte böylece bu ralli girişimini de kısa sürede durdurmuş oldu. Analistler, Bitcoin’in en kritik destek noktalarından biri olan 20 bin dolara tutunmasının çok önemli olduğunu ifade ediyor. Analistlere göre bu seviyenin kaybedilmesi durumunda destek noktası olarak 18 bin dolar seviyesi takip edilebilir.

ETHEREUM (ETH)

Piyasanın en büyük altcoini konumunda bulunan Ethereum (ETH) da benzer şekilde düşüşler yaşadı ve yeni güne, son 24 saatte gelen %6,4’lük değer kaybıyla başladı. ABD enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Ethereum fiyatı bir süreliğine 1.500 dolar seviyesine kadar geriledi ve ardından hafif toparlanma ile 1.600 doların hemen üzerine çıktı. Analistler ETH için destek noktaları olarak 1.500 dolar ve 1.400 dolar seviyelerinin takip edilebileceğini ifade ediyor.

SOLANA (SOL)

Kripto para piyasalarının önde gelen altcoinlerinden biri olan ve Ethereum’un en büyük rakipleri arasında gösterilen Solana (SOL), bu özellikleri ile birçok kişi tarafından “Ethereum Katili” olarak anılmaya devam ediyor. SOL da son 24 saatte gelen %14,3 oranda değer kaybıyla sert bir gerileme yaşadı ve 34 doların altına sarktı. Analistler, SOL için en yakın destek noktasının 30 dolar olarak takip edilebileceğini ifade ediyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.