Para Piyasaları

Bitcoin, Ethereum yasaklanacak mı? Avrupa Birliği kripto para madenciliğini yasaklamaya hazırlanıyor

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkan Yardımcısı Erik Thedeen, Bitcoin (BTC) madenciliğinin yasaklanması gerektiğini söyledi. Financial Times gazetesine konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Thedeen, kripto para madenciliğinin tükettiği yüksek enerji seviyesine dikkat çekti.

Kripto para projelerinin madencilik konusunda daha verimli teknolojilere yönelmesi gerektiğini ifade eden Thedeen, son dönemdeki kripto para madenciliği yasaklama girişimlerine açıklık getirdi. Bilindiği üzere Bitcoin gibi kripto para projeleri Proof of Work yani iş ispatı modelini kullanıyor. Bu model yüksek seviyede elektrik tükettiği için Bitcoin madenciliği zaman zaman tartışmaların odağı olmaktan kaçamıyor.

Kripto Paralarda Verimli Teknoloji İhtiyacı

Kripto para piyasasının ilk dijital varlığı olan Bitcoin, iş ispatı modelini kullandığı için BTC üretiminde elektrik sarfiyatı ülkelerin tükettiği yıllık elektrik seviyeleri ile yarışır hale geldi. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkan Yardımcısı Erik Thedeen, Financial Times gazetesine verdiği demeçte, kripto paraların daha verimli teknolojiler kullanması gerektiğini hatırlattı.

Thedeen açıklamasında, kripto paraların aşırı elektrik tüketmesine karşı “Çözüm, iş ispatını yasaklamak” ifadesini kullanarak, Avrupa ülkelerinde Bitcoin madenciliğinin yasaklanabileceğini öne sürdü. ESMA Başkan Yardımcısı, söz konusu model yerine “hisse ispatı” algoritmasının kullanılabileceğini söyledi.

Bitcoin Elektrik Tüketiminde Başı Çekiyor

Kripto para madenciliği ile ilgili verilere bakıldığında en büyük kripto para birimi Bitcoin liderliğini sürdürüyor. Cambridge Üniversitesi'nin çalışmasına göre, küresel elektriğin binde 6'sını Bitcoin madenciliği tüketiyor. Thedeen, kripto para madenciliğinde hisse ispatı modeline geçilmesi için mevcut madencilik modellerinin yasaklanması gerektiğini öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.