Editörün SeçimiGündemPara Piyasaları

Bitcoin fiyatı son 2 ayın en sert düşüşünü kaydetti!

Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) bir süredir iki yönlü fiyat hareketleri ortaya koyuyordu. Bu fiyat hareketlerinde Bitcoin son olarak Pazartesi günü 25 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak bir yükseliş hareketliliğini tetiklemiş ve heyecanlandırmıştı. Ancak bu aşamadan sonra Bitcoin geri çekilme yaşamış ve 25 bin dolarda reddedilmişti. Her ne kadar BTC fiyatında geri çekilme görülmüş olsa da piyasalarda tetiklenen düşüşler beklenen kadar sert gelmemişti.

SON DAKİKA HABERLERİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: GOOGLE NEWS

Ancak 19 Ağustos Cuma günü kripto para piyasalarında bir süredir rastlanmayan şiddette düşüş kaydedildi. Bitcoin, son olarak 18 Haziran tarihinde gördüğü bir düşüşü yaşadı ve sert değer kaybederek kritik bölgelere yeniden döndü. Bitcoin’in kısa süre içinde kaybettiği değer sonrası piyasa genelinde de benzer hareketler ortaya çıktı.

BITCOIN CUMA GÜNÜ SERT DÜŞTÜ

Son aylarda sık sık düşüşleri ile gündeme gelmeye başlayan Bitcoin, 19 Ağustos Cuma günü TSİ sabah saatlerinde sert düşüş yaşadı ve 1 saat içerisinde yaklaşık %6 oranda değer kaybetti. Bitcoin fiyatı gelen bu değer kayıplarının ardından 21 bin 700 dolar seviyesine indi. Bitcoin bu denli sert bir fiyat düşüşünü son olarak 18 Haziran tarihinde yaşamıştı ve söz konusu dönemdeki düşüşlerde, Mayıs ayında yaşanan Terra LUNA krizinin etkilerinin devamı olduğu düşünülüyordu. Gelen güncel düşüşlerde ise etkenlerin başka faktörler olduğu tahmin ediliyor.

SON DAKİKA HABERLERİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: GOOGLE NEWS

Sektör temsilcileri ve uzmanlar, kripto paralarda görülen sert değer kayıplarında ilk olarak Mt. Gox borsasını işaret ediyor. Borsanın, yıllardır devam eden davanın sonucunda mağdur kullanıcılarına toplamda dağıtacağı 130 bin Bitcoin’in dağıtımına başlayacak olmasının bu düşüşleri tetiklemiş olabileceği belirtiliyor. Bitcoin fiyatında görülen sert düşüşler ile kripto para piyasaları genelinde aşağı yönlü hareketler yaşandı.

GOX HABERİ DÜŞÜŞLERİ TEK BAŞINA TETİKLEMİŞ OLABİLİR Mİ?

Uzmanlar ve birçok analist, Bitcoin düşüşünün arkasında sadece Mt. Gox borsasının 130 bin Bitcoin dağıtmaya başlayacak olmasının yer almadığını ve diğer birçok makroekonomik etkenle bu düşüşlerin yaşanmış olabileceğini ifade ediyor. Buna göre öne çıkan faktörlerde Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin artması, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon karşısında daha hızlı sıkılaşmaya gidebileceği beklentileri ile Eylül ayında faizi 75 baz puan artırabileceği beklentilerinden oluşan etkenler yer alıyor.

BITCOIN DÜŞÜŞÜNDE OLASI ETKENLER

Bir diğer yandan uzmanlara göre jeopolitik risklere ilişkin artan endişelerle birlikte piyasalardaki oynaklık da satışları getirmiş olabilir. Ayrıca Avrupa’daki enerji gelişmeleri ve resesyon riski endişeleri de yatırımcıların yatırımlarına yön vermiş olabilir. Bir diğer yandan dolar endeksinin 107,774’ü aşarak son 1 ayın zirvesine yükselmesi ve yatırımcıların riskli varlıklardan kaçmaya başlayarak güvenli limanlara yönelmeye başlamış olması da uzmanlara göre Bitcoin fiyatındaki sert geri çekilmeyi tetiklemiş olabilir. Bitcoin’in bu sert düşüş sonrası bir toparlanma gösterip göstermeyeceği ise merak ediliyor.

SON DAKİKA HABERLERİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN: GOOGLE NEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.