Para Piyasaları

Bitcoin hafta sonu düşüşleriyle değerinin yarısını sildi attı! Kripto paralarda düşüşler devam edecek mi?

Bitcoin (BTC), 10 Kasım 2021 tarihinde 69 bin dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Bitcoin’in rekor kırdığı bu süreçte kripto para piyasalarının toplam değeri de 3 trilyon dolar seviyesine kadar yükseldi. Ancak BTC, her rekordan sonra olduğu gibi bir kez daha bu seviyeden sonra geri çekilmelere başladı. Bu geri çekilmeler beklenenden daha uzun sürdü ve Bitcoin haftalarca düşüş eğiliminden çıkamadı. Geçtiğimiz hafta Cuma gününden itibaren düşüşlerini hızlandıran Bitcoin, rekor fiyatı baz alındığında, hafta sonunda değerinin yarısını kaybetmiş oldu.

Bitcoin ile Birlikte Altcoinler de Düşüş Eğiliminde

En büyük kripto para birimi Bitcoin, 22 Ocak Cumartesi günü, gün içinde %7,2 oranda değer kaybı yaşayarak 34 bin 42 dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin’deki düşüşler, piyasadaki diğer kripto para birimlerine de genel tabloda yansıdı ve lider altcoin Ethereum (ETH) da bu süreçte %12 oranda değer kaybetti. Öte yandan Solana (SOL) ve Cardano (ADA) gibi popüler altcoinlerde de düşüşler kendisini gösterdi, SOL ve ADA’da değer kayıpları her biri için en az %17 olarak kaydedildi.

Düşüşlerin Arkasında Ne Var, Uzmanlar Ne Diyor?

Piyasalarda uzun süredir devam eden geri çekilmelerin neden derinleştiği konusunda yatırımcılar merak içinde uzman açıklamalarına odaklandı. Singapur merkezli Alpha Impact şirketinin CEO’su Hayden Hughes, konuya ilişkin olarak Bloomberg’e açıklamalarda bulundu. Uzman isim açıklamasında “Teminat olarak tutulan varlıklar, marj kredilerini ödemek için zorla satıldığında, tasfiye edilen marj pozisyonları ek bir satış baskısı dalgasına neden oldu” sözlerini dile getirdi. Hughes, piyasada derinleşen düşüşlerin arkasında artan satış baskılarının olduğunu ifade etti.

urada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.