Para Piyasaları

Bitcoin hiç bu kadar çok satılmamıştı! Bu metrik BTC’nin geleceği adına ne söylüyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), uzun bir hazırlık döneminin ardından geçtiğimiz yılın başlarında büyük rallisini başlattı ve Kasım 2021’de tarihin en yüksek fiyat seviyelerine ulaştı. Mart 2020’den gelen büyük çöküş sonrası yavaş yavaş toparlanan Bitcoin, o dönemde 3 bin 700 dolar seviyesine kadar gerilemişti ve ardından gelen kademeli yükselişler, birçok farklı unsurun da etkisiyle Aralık 2020’de katlamalı artışlara dönüşmüştü. Bu tarihte 20 bin dolar barajını aşan Bitcoin, 2021’e de bu kritik yükselişle giriş yapmıştı.

2021 itibariyle Bitcoin ve genel olarak kripto para piyasaları adına her şey yolunda gidiyordu ancak 2022 yılı beklendiği gibi oldu ve Bitcoin düşüşlere teslim olmaya başladı. Kasım 2021’de 69 bin dolar ile ATH belirleyen Bitcoin, gelen düşüş dalgalarında sert değer kayıpları yaşadı ve bu durum, altcoinlerin de tarihi dip seviyelere gerilemesine neden oldu. Güncel olarak piyasalarda bu düşüşlerin etkileri görülmeye devam ederken, Bitcoin’in devasa oranlarda satıldığı görülüyor. Bu satışlarla birlikte analistlerden korkutan yorum ve tahminler de geliyor.

BITCOIN AŞIRI SATIŞA MARUZ KALDI

Bitcoin Mayıs ayında gelen çöküşün ardından henüz bir yükseliş hareketini tam anlamıyla başlatamadı. Yükseliş trendine geçemeyen Bitcoin’in, devasa oranlarda satışlara maruz kaldığı ve tarihinin en çok satış seviyelerinde bulunduğu görülüyor. Özellikle aylık grafik üzerindeki Göreceli Güç Endeksi (RSI) indikatörü dikkate alındığında, Bitcoin’in ilk kez bu kadar çok satışa maruz kaldığı dikkat çekiyor. Tarihi boyunca en fazla satışla karşılaştığı ayı sezonunu geçiren Bitcoin, her üründeki fiyat artışına rağmen hala 2018’deki zirvesinde bulunmasıyla aslında ne kadar ucuzladığını da gösteriyor.

ÇİFT YÖNLÜ TAHMİNLER GÜNDEMDE

Bitcoin grafiğinde görülen kötü gidişat, piyasalarda da çift yönlü tahminleri tetikliyor. Kimi uzman ve analistler, bu kötü gidişatın güçlü bir sıçrama öncesi bir hazırlık evresi olduğunu belirtirken, kimi uzman ve analistler ise bu gidişatın daha kötüleşebileceği yorumlarında bulunuyor. Ancak olumsuz tahminler ele alındığında, birçok yatırımcının ve analistin, Bitcoin fiyatında 10 bin dolar seviyesinin görülmesini beklediği de biliniyor. Son günlerde yaşanan fiyat hareketlerinin ardından genel olarak yatırımcıların, ayı sezonunun 20 bin dolarda sona ermesine pek de ihtimal vermemeye başladığı görülüyor.

GİDİŞAT NE YÖNE OLACAK?

Kripto para piyasalarının yakından tanıdığı isimlerden biri olan ünlü analist Crypto Rover, Bitcoin’in 7 yıllık yükselen trendinde yer aldığını ifade etti. Covid-19 döneminde yaşanan çöküş de dahil olmak üzere bu yükseliş trendinin altında haftalık kapanış yapmamış olan Bitcoin, bu trende temas ettikten sonra yükseliş macerasına başladı. Analist, yeniden bu yükselen trendine gerileyen Bitcoin’in, gelecekte bu trendi kaybetmeden yükselişe başlayıp başlayamayacağını sorguluyor. Gündeme gelen yorumlarda ise Bitcoin için henüz dip seviyenin görülmediği ve yerel dip bölgesinin 10 bin dolarda Bitcoin’i beklediği öngörüleri öne çıkıyor.

Bitcoin, son düşüş dalgasının ardından yazım sırasında 19 bin 871 dolar seviyesinde işlem görüyor ve gidişatın hangi yönde olacağı bilinmiyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.