Para Piyasaları

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi alarm veriyor: Düşüş başladı “aşırı korku” sinyalleri geldi!

Kripto para piyasaları, makroekonomik finans gelişmeleri ile birlikte şekillenmeye devam ediyor. Bilindiği üzere Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto paralar, Kasım 2021’den bu yana düşüş eğiliminde seyrediyor. 2022 yılında düşüş eğiliminden çıkamayan kripto paralardaki bu grafiğin yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın (Fed) da 2022 itibariyle parasal sıkılaştırma adımları atmaya başladığı biliniyor.

Uzmanlar, Fed’in enflasyonla mücadele kapsamında faiz artışları ve şahin tonda para politikası adımları atarken, Bitcoin’in de bundan olumsuz yönde etkilendiğini ifade ediyor. Zira Fed’in agresif para politikası adımları, küresel piyasalarda doların güçlenmesini ve bu da yatırımcıların doları riskli varlıklardan çekmesine neden oluyor. Kripto para piyasasında ekonomik faktörler takip edilirken, son olarak ABD tarım dışı istihdam verileri kripto paralarda aşağı yönlü bir etkiye neden oldu.

KORKU VE AÇGÖZLÜLÜK ENDEKSİ ENDİŞELENDİRİYOR

Kripto para piyasaları adına Alternatif.me tarafından tasarlanan Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, 3 Eylül tarihinde kripto para sektöründeki hakim duygunun tamamen “aşırı korku” bölgesine doğru kaydığını göstermeye başladı. Endeks, Bitcoin’deki son fiyat hareketini takip ederek, 3 Eylül Cumartesi günü 21 puan seviyesine geriledi ve bu bölgede “aşırı korku” sinyalleri vermeye başladı. Endeks, 1 Eylül tarihine kadar, her ne kadar piyasada düşüş hakimiyeti görülüyor olsa da 25 ile 30 puan aralığında hareket ediyordu.

BTC FİYATINDA “SERT DÜŞÜŞ” TAHMİNİ

Bitcoin’in belirsiz ve kafa karıştıran fiyat hareketliliği nedeniyle aşağı yönlü hızlanan ivmeli düşüş senaryoları tekrar gündeme gelmeye başladı. AlphaTral fonu baş yatırım sorumlusu Max Gokhman, ABD’de Ağustos ayına dair işsizlik oranının kötü gelmesinin, Bitcoin fiyatında sert bir düşüşe neden olabileceğini ve BTC fiyatının 15 bin dolar seviyesine kadar düşebileceğini iddia etti. Gokhman ayrıca tarım dışı istihdam verilerinin beklentileri aşmasının, Fed’in parasal sıkılaştırma politikasını sürdürme konusunda elini güçlendirdiğini ve bunun da Bitcoin fiyatında sert düşüşleri tetikleyebileceğini ifade etti.

“BTC 20 BİN DOLAR ÜZERİNDE TOPARLANABİLİR Mİ?”

Geçtiğimiz hafta Bitcoin düşmanı olarak da bilinen fon yöneticisi Peter Schiff, Twitter’da Bitcoin’in 20 bin dolar üzerinde toparlanıp toparlanamayacağına dair bir soru sordu. Sosyal medyada tartışmalara neden olan bu soruda, yatırımcıların genel olarak “toparlanamayacak” seçeneğine yakın olması da dikkat çekti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.